www.lawyer-bulgaria.bg
Проверка на недвижим имот

Призоваване ответник в чужбина

Настоящото законодателство детайлно описва цялата съдебна процедура заедно с всички особености по призоваване ответник в чужбина.

Кодексът на международно частно право указва, че призоваването и връчването на съдебни книжа в чужбина, се извършва чрез компетентните органи в чужбина.

Въпросите с призоваването на лица, които се намират за по-дълго време или трайно в чужбина, стават все по-сложни.

Те със сигурност ще се задълбочават и като се има предвид, че все повече хора излизат по различни причини за големи периоди от време зад граница.

Въпросът не се отнася само за проблеми, свързани не само с бракоразводни дела.

Въпросът за призоваване ответник в чужбина се отнася за граждански дела делба на наследствен имот, търговски дела и имотни спорове пред Окръжен съд.

Оспорване на Нотариални актове за продажба на имоти, арбитражни дела, за взаимоотношения между българи и чужденци, имали адрес в България.

Трудностите възникват, когато хората бягат, крият се в чужбина

Най-често се крият, преди да се разведат или пък плащат издръжка за деца, както и когато делят съпружеската имуществена общност.

Последното обаче няма как да спре процедурите, съществуващи в българското право, а и поведение като описаното няма как да бъде защитавано от закона.

Въпросът издирването и призоваването на ответник, намиращ се в чужбина не е за подценяване.

Този въпрос възниква както по брачни, търговски, имотните, и наследствените дела.

Изглежда логично лице, ответник в бракоразводното дело да бъде потърсено и призовано, макар и да се намира зад граница.

Ясно е обаче, че това е свързано с много разходи – съдебни поръчки, преводи на документи, издирване на адрес и на доходи, които получава лицето и т.н.

Ред за призоваване в чужбинаПризоваване ответник в чужбина

В приетия Кодекс на международното частно право (КМЧП) е направен опит за описване на процедура в тази посока.

Съгласно КМЧП призоваването и връчване на съобщения и книжа в чужбина, се извършва от дипломатически или консулски представители.

Понякога са налице и специални чуждестранни органи за връчване.

Изрично е посочено, че от родните дипломати съдействие се иска само за действия спрямо български граждани.

Ако се търси чужд гражданин в държава, трябва да се обърнете към чуждестранните компетентни органи.

Основно задължение на страна, участваща в процеса е да уведомява за тези последици при промяна на адрес при първо призоваване.

В чл.33 КМЧП, ако страна по дело е с известен адрес в чужбина, тя се призовава на този адрес.

При неизпълнение на задължение да посочи адрес и в България, следващите призовки и други книжа, се прилагат и се смятат за връчени.

Страната се уведомява за тези последици още при първото призоваване.

Известно е, че призоваването в чужбина е несигурно и коства много нерви и средства.

Според действащия в момента КМЧП, всяка страна по дело, която живее или замине за повече от един месец в чужбина, е длъжна да посочи адрес.

В случай, че ще завежда дело, а бъдещият ответник не е в страната, респ. неговият постоянен адрес му в чужбина е неизвестен.

В тези случаи се прилагат правилата за връчване на книжа и призовки чрез публично обявление.правни услуги, правни услуги софия

Съдът разрешава връчването да стане като ищецът удостовери чрез справка, че ответникът няма адресна регистрация в страната.

Ако въпреки публикацията и призоваването,  ответникът не се яви в съда при разглеждане на делото, съдът му назначава особен представител на разноски на ищеца.

Ако имате въпроси, моля обърнете се към нас за справка и допълнителна правна информация на тел. +359 2 858 10 25 или на Email : info@lawyer-bulgaria.bg

 

5/5 - (49 votes)

сподели ме