Съдебна делба на наследство
В последните няколко години особено актуален стана въпроса за съдебна делба на наследство.
Често към нас като адвокат за делба се обръщат наследници, които не могат да намерят решение на своите въпроси.
Трудно ли е да разделите справедливо съсобствения си имот?
Нашите опитни адвокати са специализирани в областта на съдебната делба и могат да ви помогнат да се справите успешно с делото си пред Районния съд.
Не позволявайте на стреса и несигурността, свързани с разделянето на имуществото, да ви тежат. ю
Доверете се на нашия екип, който ще ви помогне да намерите благоприятно решение. Свържете се с нас днес и ни позволете да ви помогнем да постигнете успешен резултат.
Кантората е натрупала солиден опит в областта на съдебна делба на наследство и по специално като адвокат за делба на наследство и наследствени имоти.
Законът за наследството допуска възможност няколко души да бъдат носители на правото на собственост по отношение на една и съща вещ.
ДЕЛБА НА НАСЛЕДСТВО. ПРОИЗВОДСТВО ПРЕД РАЙОНЕН СЪД
Когато се открие наследството (т.е. след смъртта на наследодателя) и има само един наследник – цялото наследство преминава към него. Усложнения възникват, разбира се, когато има повече от един наследник, тъй като между тях се създава дялова имуществена общност като всеки един сънаследник има идеална част от собствеността на всяка вещ, част от наследствената маса.
Съгласно закона за наследството, всеки един от наследниците може да поиска винаги делба на наследството, с която имуществената общност да бъде прекратена.
Никой не може да бъде в „принудителна съсобственост“, в този смисъл, съгласно чл. 69, ал. 1 от ЗН: Наследникът може да поиска винаги делба, макар да има противно разпореждане от наследодателя“, а съгласно чл. 34 от ЗС:“
Всеки съсобственик може, въпреки противна уговорка, да иска делба на общата вещ, освен ако законът разпорежда друго, или ако това е несъвместимо с естеството и предназначението на вещта (напр. чл. 72 ЗС, разпоредби на ЗУТ или напр. общи части в сграда етажна собственост и т.н).
Разпоредбите за делба на наследство важат съответно и за делба на съсобствен имот. Искът за делба не се погасява по давност“.
Начините за прекратяване на съсособственост са :
А/ Доброволна делба – извършва се бързо и ефикасно, чрез съставянето на делбен протокол между страните.
Вписва по партидата на всеки един от съсобствениците, ако се стигне до разделяне и реално обособяване на самостоятелни части от имота.
Доброволната делба е възможна само ако са спазени изискванията за големина на парцелите по ч. 19 от ЗУТ, а именно:
– градска част най-малко 14 метра и 300 м² повърхност
– курортни зони – най-малко 16 метра и 500 м² повърхност
– вилни зони – най-малко 18 метра и 600 м² повърхност
– села – най-малко 16 метра и 500 м² повърхност;
Когато се делят ниви, ливади, лозя и овощни градини се спазват изискванията в чл. 72 от Закона за наследството
Не се допуска разделяне на:
– ниви на части по-малки от 3 декара;
– ливади на части по-малки от 2 декара;
– лозя и овощни градини на части по-малки от 1 декар;
Въпросите, които се поставят към нас като адвокат по делба на наследство и наследствени имоти, касаят както подготвката на документи за съдебна делба.
Веднага след като наследниците се снабдят с нужните им документи за съдебна делба на наследствени имоти.
Б/ Съдебната делба е производство, което прекратява съсобствеността при :
- Наследяване на съсобствени наследствени имоти – това е най-честият случай познат широко в практиката;
- При съдебен развод между съпрузи ;
- Чрез правна сделка – покупка или пък замяна, извършена от няколко съсобственика по между им
- При сключване на законен граждански брак, след което всичко придобито става съпружеската имуществена собственост;
- При сделки с физическо или юридическо лице,
- Между държавата и физическо лице, или юридическо лице, Община и др.
Във всички изборени случай се предполага смисъла на делбата като валиден способ за определяне и прекратяване на идеалните части на съсобствениците в реално обособен имот или в парична сума.
Законът за наследството урежда всички въпроси относно съдебна делба на наследствени имоти,
Можем да предложим подготовка на цялостната документация, когато се касае за доброволна или съдебна делба.
Съдебна делба наследство – особености
Преди подготовката на документи за съдебна делба е необходимо да се прегледат всички документи – удостоверение за наследници, нотариален акт или договор, ако човекът е придобил съответната част чрез сделка.
Съдебната делба се извършва по процедурите на Гражданския процесуален кодекс и правилата в закона за наследството.
Важно условие при провеждането на процедурата по съдебната делба на наследствени имоти е участието на всички налични съсобственици.
Правилата са почти идентични с тези при деленето на обикновена съсобственост, на наследство и на имущество на съпрузи.
Съгласно закона съдебен иск за
- делба и вещни права върху недвижим имот,
- делба на съсобствен недвижим имот, за граници
- защита на нарушено владение се предявяват с писмена молба пред Районен съд
В същото време законът определя, че съдебен иск за делба на наследство, унищожаване завещания, делба на наследство се предявява по местонахождение на имота.
За допълнителна информация и справки, обърнете се на телефон 0897 90 43 91 или изпратете Вашето запитване на info@lawyer-bulgaria.bg
Как се извършва съдебна делба ?
Съдебната делба има за цел прекратяване на съсобственост върху вещи и вещни права. Всеки съсобственик има право на иск за делба, което право не се погасява по давност. Всеки съсобственик може да иска делба на общата вещ, независимо колко години са изминали от възникването на съсобствеността.
Кога може да се пристъпи към съдебна делба наследствен имот ?
Към съдебна делба се пристъпва, когато не може да бъде постигнато съгласие между съсобствениците за уреждане на отношенията им във връзка с общата вещ чрез договор.
Пред кой орган следва да се поиска съдебна делба на имот ?
Съдебната делба се извършва от районния съд , в чийто район се намира делбения имот. Ако предмет на делбата са повече от един недвижими имоти, ищецът /съделителят, който предявява иска за делба, като избира съда, пред който да предяви иска си. В района на този съд трябва да попада поне един от делбените имоти.
Колко време трае съдебната делба ?
Съдебната делба преминава през две фази, освен ако още в първата фаза не се сключи спогодба между съделителите. Обичайно двете фази на делбата приключват в рамките на няколко месеца.
Какво представлява първата фаза на делбата ?
Първата фаза завършва със съдебно решение за допускане на делба. Съдът се произнася по въпросите между кои лица и за кои имоти ще се извърши делба и каква е частта на всеки съделител. След влизане в сила на решението за допускане на делбата, започва втората фаза на делбения процес
Какво предстои във втората фаза на делбата ?
В първото заседание след допускане на делбата сънаследниците могат да предявят искания за сметки помежду си, като посочат и доказателствата си. Тези искания представляват отделни искове за присъждане на разноски, направени от някой от съделителите за запазване на имота и за подобрения в имота. Съделителите могат да предявят искания само за такива сметки, които имат връзка с общността, предмет на делбата. В това заседание могат да бъдат отправени претенции за обезщетение , в случай, че някой от съсобствениците е ползвал съсобствения имот лично и е лишил останалите от ползите от имота / обезщетение по чл. 32, ал.2 от Закона за собствеността/. В първото открито съдебно заседание от фазата на извършване на делбата сънаследници, които приживе на наследодателя са спомогнали да се увеличи наследството, могат, ако те не са били възнаградени по друг начин, да искат при делбата да се пресметне това увеличение в тяхна полза
Как се дели неподеляем имот - жилище в съдебна делба ?
Когато предмет на делбата е само един недвижим имот и той представлява неподеляемо жилище, при определени условия в чл.349 от ГПК същият може да бъде възложен на един от съделителите. Искането за възлагане може да се направи най-късно в първото заседание след влизането в сила на решението за допускане на делбата. Право да искат възлагане на неподеляемо жилище имат преживелият или бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на децата от брака, ако съделителят няма собствено жилище.Право да иска възлагане на наследственото жилище има и този съделител, който при откриване на наследството/смъртта на наследодателя/ е живял в делбеното жилище. Съделителят, комуто е възложено неподеляемото жилище уравнява дяловете на останалите съделители парично. Това уравнение със законната лихва трябва да се изплати в 6-месечен срок от влизането в сила на решението за възлагане. Съделителят, в чийто дял е поставен неподеляемото жилище, става негов собственик, след като изплати в определения в закона срок паричното уравнение заедно със законната лихва. Ако уравнението не бъде изплатено в този срок, решението за възлагане се обезсилва по право и имотът се изнася на публична продан.