Обжалване на електронен фиш
В практиката по административно наказателни дела често се налага обжалване на електронен фиш.
Повечето хора не знаят какво точно представлява т.нар. електронен фиш и затова често се стига до плащане на наложени глоби.
Електронен фиш ще бъде издаден, когато нарушението е установено и заснето от автоматизирано техническо средство – т.е. стационарна камера.
За разлика от акта, издаден от КАТ, с който само се констатира нарушението и въз основа на него се издава наказателно постановление за налагане на наказание
С издаването на електронен фиш едновременно се установява нарушението и се налага наказанието за него.
При издаването на електронни фишове се взима информация от поставени автоматизирани технически средства, които автоматично заснемат нарушения.
В този смисъл електронните фишове са специфични актове, то има особено производство за тяхното издаване и оспорване.
Кога се обжалва електронен фиш ?
Електронният фиш се обжалва при липса на реквизити относно неговото издаване. Съгласно чл. 189 ал. 4 ЗДВП той трябва да съдържа :
- на територията на коя структура на МВР е установено нарушението;
- мястото, датата и точния час на извършване на нарушението;
- регистрационният номер на моторното превозно средство;
- собственикът, на чието име е регистрирано превозното средство;
- описание на нарушението;
- кои законови разпоредби са нарушени;
- размера на наложената глоба, срока, сметката или мястото на доброволното й заплащане.
Липсата на някой от тези елементи, прави издаденият фиш невалиден. Това е сериозно основание за обжалване пред съд.
Най – често срещаната причина съдилищата да отменят издадените електронни фишове е недостатъчно ясното описание на нарушението, както и неправилната му правна квалификация.
Срокове за обжалване на електронен фиш
При използване на мобилни технически средства, за констатираните с тях нарушения на правилата за движение по пътищата, следва да се прилага общият ред за съставяне на АУАН и издаване на наказателно постановление.
Съгласно чл. 189 ал.4 ЗдвП срокът за обжалване е 14 дневен от момента на връчването.
В случай, че е направено възражение – в 14-дневен срок от получаване на отказа за анулирането на фиша.
В случай на нужда от съвет или правна помощ, не се колебайте да се свържете с нас.
Често пъти навременен съвет, може да спести достатъчно средства и нерви около наложената Ви глоба с фиш.
Ние сме насреща при нужда от намиране на решение при съмнения за обжалване.
Телефон за връзка с нас +359 897 90 43 91 , E-mail : info@lawyer-bulgaria.bg
Какво представлява електронния фиш ?
Електронен фиш се издава при административно нарушение, установено и заснето с автоматизирано техническо средство или система (АТСС), за което не е предвидено наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство или отнемане на контролни точки. Електронният фиш се съставя в отсъствието на контролен орган и на нарушител за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение.
Какво следва да съдържа електронния фиш ?
В чл. 189, ал. 4, изр. 2 от Закона за движението по пътищата са регламентирани изискванията към минимално необходимото съдържание на електронния фиш, който следва да съдържа данни за: териториалната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното заплащане на глобата.
В какъв срок се обжалва електронен фиш ?
Електронният фиш може да бъде обжалван в 14-дневен срок от получаването му (за разлика от Наказателното постановление, което се обжалва в 7-дневен срок от получаването му), а когато е направено възражение – в 14-дневен срок от съобщаването на отказа за анулиране на фиша.
Какво се прави, ако не сте управлявали лично автомобила ?
Издаденият електронен фиш се връчва на собственика на превозното средство, а когато то е собственост на юридическо лице – на неговия законен представител. В 14-дневен срок от получаването му собственикът, респ. законният представител има право да предостави в съответната териториална структура на МВР писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в тази декларация, се издава и изпраща нов електронен фиш за извършеното нарушение, а първоначално издаденият се анулира.
Пред кого следва да се оспори електронен фиш ?
Жалбата, както при обжалването на наказателните постановления, също се подава до директорът на съответната структура на МВР, на чиято територия е установено нарушението. В 7-дневен срок от получаването ѝ жалбата се изпраща заедно с цялата преписка на съответния районен съд, като в съпроводителното писмо посочва и доказателствата в подкрепа на обжалвания електронен фиш. Компетентен да разгледа делото е районният съд в района, където е констатирано нарушението (ако нарушението е извършено в чужбина, компетентен е Софийски районен съд)
Каква е съдебната такса за обжалване на електронен фиш ?
При обжалване на електронен фиш не се дължи държавна такса. Електронният фиш следва да бъде издаден най – късно една година след извършване на нарушението. В случай че издаването е осъществено след този срок, фишът ще подлежи на отмяна по съдебен ред само на това основание и без да се разглежда нарушението по същество.
Присъждат ли се разходите за обжалване ?
Да по административно наказателното дело следва да бъдат присъдени всички направени разходи за обжалването в това число и хонорар.