Учредяване на ипотека
Ипотека на недвижим имот бива законна и договорна. Принципът при учредяването на различните видове ипотеки е винаги следният : Ипотеката следва Имота. Ипотеките задължително се вписват в имотния регистър в деня на нейното сключване.
Какво е необходимо да се представи пред нотариуса:
- Договорна ипотека
Договорната ипотека представлява договор между кредитора и длъжника (собственик на имота/трето лице – несобственик) по друг договор (продажба, заем, замяна и др.), от който е възникнало вземане, което трябва да бъде обезпечено.
Може да се уговори да обезпечава както главницата по вземането, така и лихвите, ако такива са уговорени.
Този договор се сключва в нотариална форма (за разлика от законовата ипотека). Страните могат да бъдат представлявани от пълномощници.
В пълномощното имотът трябва да бъде точно описан, пълномощното трябва да бъде изрично, да съдържа всички съществени елементи на договора за ипотека и да бъде с нотариално заверен подпис.
Нотариалният договор подлежи на вписване в Службата по вписванията по местонахождението на недвижимия имот.
Вписването се инициира служебно от нотариуса, в чиито район се намира ипотекираният имот. Договорът за ипотека се сключва във формата на нотариален акт.
В нотариалния акт се посочват основанието, от което произтича вземането на кредитора, сумата, за която се учредява ипотеката, падежът и лихвите на вземането
Форма за действителност – нотариален акт. Нотариалния акт трябва да има определени реквизити – трябва да внася яснота по въпросите за това, какво е вземането – размер и падеж.
Обезпечаващия имот трябва да е е индивидуализиран – точното му място, кой е собственика му. Лицето учредяващо ипотеката трябва да е собственик на ипотечния имот.
Когато се ипотекира за чужд дълг, собственика на имота трябва да е напълно дееспособен. Ако са спазени тези предпоставки ипотеката се вписва.От момента на вписването възниква ипотечното право.
- Законна ипотека – Законовата ипотека се учредява без участието на нотариус, в точно определени от закона случаи, не въз основа на нотариален акт, а въз основа на предвиден от закона акт (съдебно решение, договор за кредит, административен акт за отчуждаване на недвижим имот). В практиката често се учредява законна ипотека в полза на банките върху недвижимите имоти и вещните права върху тях, придобити изцяло или частично чрез ползване на банков кредит.Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, подадена в два еднакви екземпляра, придружена с акта, въз основа на който се иска вписването в оригинал или препис.Вписването става чрез подреждането на единия екземпляр от молбата в книгата за законните ипотеки.
Учредяване на законова ипотека :
а) при сделки на разпореждане с недвижим имот на разсрочено или отложено във времето плащане;
и
б) при делба на недвижим имот – в полза на съделителя, комуто се дължи допълване на дела – върху недвижимите имоти, оставени в дела на онзи съделител, който дължи допълване. Законната ипотека се вписва по молба на кредитора, към която се прилага препис от акта за отчуждението или за делбата. Молбата трябва да съдържа всички данни, посочени в чл. 167 от ЗЗД. - Изменение на ипотеката
За да има действие за ипотечното право, законът изрично изисква допълнително настъпилите обстоятелства да бъдат вписани в имотния регистър – нарича се допълнително вписване. Тези действия са прехвърляне и залог на обезпечено вземане , суброгация , налагане на запор върху обезпечено вземане , подновяване и заместване в дълг.Тези всички обстоятелства трябва да бъдат извършени в писмена форма с нотариална заверка на подписа. - Погасяване на ипотечното право
Ипотечното право е акцесорно и се погасява с погасяване на главното вземане. Има и други погасителни основания:
Ипотеката е срочна – 10год. С изтичане на срока, ако не се поднови ипотечното право се погасява. Ипотечното право се подновява при желание от ипотечния кредитор преди изтичането на 10 години с молба с нотариално удостоверен подпис. - Заличаване на ипотеката
– това действие трябва да отрази вече настъпилото погасяване на ипотеката. За целта пред съдията по вписванията трябва да се представи съдебно решение, че ипотечното право не съществува или нотариално заверено съгласие от ипотечния кредитор за заличаване на ипотеката.
Вписването на ипотеката се заличава въз основа на съгласието на кредитора, което трябва да бъде дадено в нотариално заверена форма или въз основа на влязло в законна сила съдебно решение, с което се постановява заличаване. Заличаването погасява ипотеката. Но ако актът, въз основа на който е станало заличаването, се обяви за недействителен, ипотеката може да се впише наново. В такъв случай тя има ред от новото вписване.
- Заличаването става по молба, към която се прилага актът за съгласието или препис от влязлото в законна сила решение
- То се извършва чрез отбелязване в партидата на ипотекирания имот;
За повече информация можете да се обърнете към нашите специалисти и да получите адекватна правна консултация за интересуващите Ви въпроси на телефон + 359 897 90 43 91 или info@lawyer-bulgaria.bg
Само така ще си спестите средства и неприятности, а понякога и доста усложнения, ако спазите срока и навреме подадете нужните възражения !