Съдебно дело при дете в чужбина
Все по-често клиенти ни отправят запитване за образуване на Съдебно дело при дете в чужбина.
Въпреки че изглежда сложен, съдът е длъжен да откаже разглеждане, в случаите когато при образуване на производство пред българския съд е налице липса на подведомственост.
Именно поради това, според настоящата практика и приложимите правила, определящи международната компетентност, съдебният състав излиза с важно заключение.
В случай обаче, че детето живее извън България, от значение за определяне на компетенцията на съда е дали детето живее в страна от Европейския съюз или не.
Ако детето живее извън България, в друга страна от ЕС, компетентен по иска за определяне на режим за лични контакти е съдът по постоянно местопребиваване на детето в съответната страна от ЕС
Българският съд не компетентен да се произнесе по този въпрос, независимо, че родителите живеят в България и са български граждани, ако детето не се намира на територията на страната.
Ако детето живее извън България, в страна, която не е членка на ЕС, се прилагат принципите на международното частно право.
В този случай българският съд може да се произнесе по въпроса за определяне на режим за осъществяване на лични контакти
Какво гласи законът когато детето е в чужбина ?
Съдебният орган установява, че определителни за този случай са правилата на Регламент (ЕС) № 2019/1111 на Съвета от 25 юни 2019 г.
Този регламент обхваща въпроси, свързани с
А/ компетентността,
Б/ признаването и
В/ изпълнението на решения по брачни въпроси,
Г/ въпроси, свързани с родителската отговорност, както и
Д/ въпроси, свързани с международното отвличане на деца.
В този контекст, нормите му относно компетентността се налагат задължително и изключват приложението на националните ГПК и КМЧП.
Националният съд е задължен да отдаде приоритет на уредбата на материята на регламента пред вътрешното право.
Според чл. 7, § 1 от Регламент (ЕС) № 2019/1111, съдилищата на държава членка са компетентни по въпроси, свързани с родителската отговорност
В случая се касае за дете, ако то има обичайно местопребиваване в съответната държава членка към момента на съдебното производство.
Ако детето живее в чужбина е налице практика на Съда на Европейския съюз относно тълкуването на понятието „обичайно местопребиваване“.
Това се дефинира като място, което отразява определена интеграция на детето в социална и семейна среда.
Според изложеното, съдът взема предвид, че приложимите правила на Регламент (ЕС) № 2019/1111 определят международната компетентност в случая.
Именно затова, ако детето не е на територията на Република България не се касае за подведомственост на националния съд по въпроса.
Именно поради това за възникналия правен спор ще се приложат и задължителните правила на Регламент (ЕС) № 2019/1111 определят международната компетентност.
Този юридически анализ служи като основа за продължаване на делото
Съдът е длъжен да вземе решение, което съответства на предвидените от закона норми и принципи.
За допълнителни въпроси, моля обадете се на тел. 0897 90 43 91 или изпратете email : office@lawyer-bulgaria.bg
Какво определя допустимостта на правния спор пред българския съд?
Допустимостта на правния спор пред българския съд е обусловена от въпроса за подведомственост, свързан с обичайното местопребиваване на детето.
Кой определя правилата за международна компетентност в българския съд?
Правилата за международна компетентност в българския съд се определят съгласно Регламент (ЕС) № 2019/1111 на Съвета от 25 юни 2019 г.
Какви въпроси обхваща Регламент (ЕС) № 2019/1111?
Регламентът обхваща въпроси, свързани с компетентността, признаването и изпълнението на решения по брачни въпроси, родителска отговорност и международно отвличане на деца.
Какво е приоритетното значение на Регламент (ЕС) № 2019/1111 пред националните закони?
Регламентът има приоритет пред националните ГПК и КМЧП, като националният съд трябва да го зачете и приложи общностното право.
Кои са компетентните съдилища в държава-членка по въпроси за родителска отговорност?
Съдилищата са компетентни, ако детето има обичайно местопребиваване в съответната държава членка към момента на съдебното производство, съгласно Чл. 7, § 1 от Регламент (ЕС) № 2019/1111.
Какво е обичайното местопребиваване на дете според Съда на ЕС?
Обичайното местопребиваване е място, отразяващо интеграцията на детето в социална и семейна среда, както тълкува Съдът на ЕС.