СЪВЕТИ ПРИ ПОКУПКА НА ЖИЛИЩЕ
През последните три години непрекъснато расте броят на желаещите да си купят жилище „на зелено” и в етап на строеж.
След като сте харесали конкретен апартамент, задължително се проверява за наличие или липса на тежести като вписана ипотека, възбрана, искова молба, вписан договор за наем и други права на трети лица.
Оригинално удостоверение за тежести се изисква на по-късен етап – към датата на предварителен договор за продажба на имота или към датата на нотариалния акт.
С одобрението на конкретен апартамент, идва момента на стоп-капарото, за да може да бъде свален от обяви в Интернет и да не бъде предлаган.
ПРОВЕРКА НА ИМОТ ПРИ ПОКУПКА
След това предстои сключване на предварителен договор за покупко-продажба на имота, в който подробно се описват условията
Най-често се касае за договореност между страните като цена, срок за прехвърляне на имота, дата на предаване на владението на имота, права и задълженията на страните и неустойки при неизпълнение.
След като продавачът се снабди с всички необходими документи за сделка, страните пристъпват към окончателно изповядване на сделката пред нотариус
Страните подписват нотариален акт за покупко-продажба, а в случай, че имотът е закупен с кредит от банка, то в същия ден непосредствено след нотариален акт за продажба
В този момент купувачът и представител на банката (обикновено юрисконсулт) сключват нотариален акт за учредяване на договорна ипотека, в който са подробно описани лихвените условия и проценти.
След като получите вписания в Служба по вписванията към Агенция по вписванията нотариален акт за покупко-продажба и продавачът Ви предаде ключа за достъп.
Кризата от последните 10 години – 2008-2013 накара доста от клиентите да бъдат предпазливи и да проучват доколко строителната компания, от която са решили да купят имот, е финансово стабилна.
Какво обаче следва да проверят всички клиенти и купувачи на недвижим имот.
Основни стъпки за покупка на имот в строеж
1. Справка чрез адвокат за недвижими имоти относно продавача имена, собственик, управител, размер на капитала, годишния финансов отчет. Има случаи, в които инвеститорът е различен от строителя. ПРАВНИ СЪВЕТИ ПРИ ПОКУПКА НА ЖИЛИЩЕ
2. Проверка чрез адвокат по имотни дела в регистър на Строителите воден от Камарата на строителите в България.
Това гарантира, че компанията няма ликвидни и изискуеми публични данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски;
- фирмата не е обявена в несъстоятелност и не се намира в производство по несъстоятелност или ликвидация;
- фирмата разполага с техническо оборудване за извършване на заявените строително-монтажни работи;
- фирмата разполага с необходимия квалифициран персонал.
3. Проверете каква категория е строежа
Съглаясно разпоредбите за строителството по Закона за устройството на територията жилищните сгради с високо застрояване са от трета категория;
жилищните и смесените сгради със средно застрояване са от четвърта категория, а тези с ниско застрояване и вилите са в пета категория.
ПРАВНИ СЪВЕТИ ПРИ ПОКУПКА НА ЖИЛИЩЕ
4. Налични сертификати на дружеството продавач включително финансови параметри и показатели от последната година – система за контрол в работата, материалите и документацията си.
5. Прегледайте и информационната табела на строежа, където планирате да купувате. Справка при адвокат по недвижими имоти относно данните с информацията, с която вие разполагате.
6. Поинтересувайте се каква е строителната история на изпълнителя. Посетете предишни негови обекти и, ако е възможно, разговаряйте със собствениците.
За всеки случай се обърнете към специалист – адвокат по недвижими имоти, за да избегнете риска от усложнения при сделките с имоти и проверката на собствеността и кадастър при тези имоти.
Той ще Ви укаже най-лесния и правилен начин да получите или продадете Вашият имот.