www.lawyer-bulgaria.bg
Регламент (ЕС) 2018/1862

Спор за родителски права и издръжка

Значителна част от делата между съпрузи се водят при наличието на Спор за родителски права и издръжка.

В семейноправните спорове за родителски права и издръжка, съдебната практика на българските съдилища следва ясни критерии

Те са определени от законодателството и утвърдени от съдебната практика.

Основният принцип е интересът на детето, което се отразява в решенията на съдилищата по редица дела.

Съдът разглежда обективно обстоятелствата по всеки конкретен случай, като се опира на установените правни норми и съдебни прецеденти.

Психологически аспектСпор за родителски права и издръжка

В съдебната практика желанието на детето често се взема под внимание, особено когато то е на възраст, която позволява осъзнато изразяване на мнение.

Съдебно Решение № 256/2019г. ВКС, в което ВКС отбелязва, че когато детето е достатъчно зряло, неговото желание може да бъде определящ фактор.

В случай, че съдът установи, че това желание е резултат от манипулация или неблагоприятни влияния, то може да бъде пренебрегнато в полза на неговите най-добри интереси.

Този принцип е потвърден и в Съдебно Решение № 337/2020 на Софийския апелативен съд

В това решение съдът отказва да се ръководи изцяло от желанието на 10-годишно дете

След анализ на доказателствата се доказва, че изборът му е резултат от натиск от страна на единия родител.

Вместо това, съдът постановява мярка, която съответства на емоционалното и психологическото развитие на детето.

Значение на пол и възраст на детето

По отношение на пола и възрастта на децата, българските съдилища изследват принципите за пол и възраст на децата

По-малките деца, особено кърмачетата и децата в предучилищна възраст, се нуждаят от по-интензивна майчина грижа.Спор за родителски права и издръжка

Пример за това е Съдебно Решение № 292/2018 на Върховния административен съд, в което се подчертава, че майката има водеща роля в грижите за децата до определена възраст

Това обстоятелство е валидно в случаите, когато няма сериозни основания да се счита, че тя не може да упражнява родителските си права.

Въпреки това, за по-големите деца, съдебната практика често определя бащата като по-подходящ за предоставяне на ежедневен надзор

Това важи особено в случаите на момчета в тийнейджърска възраст.

Пример за това е изложеното в Съдебно решение № 128/2021 на Софийския градски съд

В него бащата получава родителските права върху сина, тъй като съдът приема, че неговата роля като модел за подражание е по-подходяща за възрастта и развитието на детето.

Лични качества и материални условия

Личните и материални условия са съществен елемент, който съдът разглежда при определянето на родителските права.

В Съдебно решение № 45/2022 на Софийския районен съд, съдът оценява и двата родителя по отношение на

  1. финансовото състояние,
  2. жилищните условия
  3. социалното обкръжение

Въз основа на тези критерии се постановява, че по-добрите материални условия не винаги са решаващият фактор.

В случая, майката, въпреки по-скромното си финансово състояние, получава родителските права, тъй като е осигурила по-стабилна и емоционално безопасна среда за детето.

В случая на Съдебно Решение № 98/2020г. Окръжен съд Пловдив, съдът разглежда възможностите на двамата родители и се фокусира върху жилищните условия и социалното обкръжение.

Съдът заключава, че детето ще се чувства по-сигурно в средата, предоставена от бащата, въпреки че майката е финансово по-стабилна.

Влияние на поведението на родителите

Българските съдилища разглеждат поведението на родителите и неговото отражение върху децата с особено внимание.

В Съдебно Решение № 102/2019г. ВКС, съдът постановява, че вината на родителя за разстройството на брака няма правно значение, освен ако това поведение не оказва пряко негативно влияние върху детето.Спор за родителски права и издръжка

Пример за това са случаите на агресия или занемаряване, съдът може да преразгледа предоставянето на родителските права.

В Съдебнo Решение № 215/2021г. САС, съдът установява, че поведението на майката, която отказва достъп на бащата до детето, сериозно нарушава интересите на детето и взема решение за предоставяне на родителските права на бащата.

Изключителни случаи на настаняване

По изключение, когато нито един от родителите не може да поеме отговорността за детето, съдът може да постанови настаняване при други роднини или дори в приемно семейство.

В Съдебно решение № 54/2018г. СРС, съдът нарежда настаняване на детето при баба и дядо, след като се установява, че и двамата родители са в невъзможност да упражняват родителски грижи.

Съдебната практика в България ясно показва, че при определяне на родителските права и издръжката съдът винаги се ръководи от интересите на детето

Всички обстоятелства около родителите и тяхната способност се разглеждат с цел да предоставят стабилна и здравословна среда за развитието на детето.

Всеки случай е самостоятелен и съдът преценява внимателно всички фактори

Особено значение се обръща ан психологическото състояние на детето, поведението на родителите и материалните условия.

Ако това не е възможно, детето се настанява в приемно семейство, в Дирекция „Социално подпомагане“

Във всички случаи съдът определя подходящ режим на лични отношения между детето и родителя.

За допълнителна информация можете да се обърнете към нас за правна защита на следните телефони + 359 897 90 43 91 или на office@lawyer-bulgaria.bg.

Всяко Ваше запитване ще бъде разгледано с оглед конкретиката на всеки случай и ще получите отговор в рамките на текущият работен ден !

Взема ли съдът предвид желанието на детето при определяне на родителските права?

Да, но само ако детето е достатъчно зряло, за да изрази осъзнато мнение. Въпреки това, съдът може да игнорира желанието на детето, ако установи, че е манипулирано или не отговаря на неговия най-добър интерес.

Има ли предимство майката при предоставянето на родителските права?

Майката обикновено има предимство при малки деца, особено кърмачета и деца в предучилищна възраст. Въпреки това, съдът разглежда конкретните обстоятелства, включително способността на всеки родител да осигури грижи.

Какви фактори разглежда съдът при определяне на родителските права?

Съдът разглежда възрастта на детето, пола му, социалното и семейно обкръжение, материалните условия и способността на родителите да осигурят стабилна и безопасна среда.

Може ли родителското поведение по време на брака да повлияе на решението на съда?

Вината за разстройството на брака по принцип няма значение за определяне на родителските права, освен ако поведението на родителя не се отразява негативно на възпитанието и безопасността на детето.

Какво се случва, ако нито един от родителите не може да упражнява родителските права?

Това включва финансовото състояние на родителите, жилищните условия, социалната среда и способността на родителите да осигурят подходяща грижа за детето.

Има ли възрастова граница, над която желанието на детето се взема под внимание?

Няма строго определена възрастова граница, но съдът обикновено взема предвид желанието на деца над 10 години, ако се установи, че те могат да изразят осъзнато мнение.

Какво става, ако един от родителите отказва да спазва съдебното решение за родителски права?

Родителят, който не спазва съдебното решение, може да бъде подложен на правни санкции, включително глоби и ограничаване на правата му за достъп до детето.

Каква е ролята на трети лица, като баби и дядовци, при упражняването на родителските права?

Трети лица, като баби и дядовци, могат да играят важна роля в грижите за детето, ако родителите не са в състояние да осигурят грижа. Съдът може да постанови настаняване при тях, ако това е в най-добрия интерес на детето.

5/5 - (16 votes)

бутон за социални мрежи