www.lawyer-bulgaria.bg
ПТП при употреба наркотици

ПТП при употреба наркотици

След промяна на законодателството и по конкретно Закона за движение по пътищата, все повече въпроси получаваме за ПТП при употреба наркотици

Шофиране след употреба на наркотик?

Причиняването на пътнотранспортно произшествие (ПТП) след употреба на наркотици представлява тежко престъпление според НК на Република България.

При подобно обвинение е препоръчително да се обърнете незабавно към опитен адвокат по наказателно право.

Освобождаване от наказателна отговорност ?

При ПТП след употреба на наркотици е изключено подсъдимият да бъде освободен от наказателна отговорност

Най-често тук се визират случаите на замяна на наказателната отговорност с налагане на административно наказание.

С промените Наказателният кодекс предвижда сериозни последици именно поради опасността, която представлява подобно деяние за обществото.

Осъждане при телесна повредаКакво трябва да знаете при обвинение за шофиране след употреба на наркотични вещества? Причиняването на пътнотранспортно произшествие (ПТП) след употреба на наркотици представлява тежко престъпление според Наказателния кодекс на Република България. При подобно обвинение е препоръчително да се обърнете незабавно към опитен адвокат по наказателно право. Особености при наказателната отговорност Освобождаване от наказателна отговорност При ПТП след употреба на наркотици е изключено подсъдимият да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Законът предвижда сериозни последици именно поради опасността, която представлява подобно деяние за обществото. Условно осъждане при телесна повреда Ако в резултат на ПТП след употреба на наркотици е причинена средна или тежка телесна повреда, възможно е условно осъждане, стига водачът да има чисто съдебно минало и наложеното наказание да не надвишава три години лишаване от свобода. Конкретният размер на наказанието се определя индивидуално, въз основа на събраните доказателства и наличието на смекчаващи вината обстоятелства. Адвокатът по наказателно право трябва да докаже наличието на многобройни или изключителни смекчаващи вината фактори, за да може съдът да определи минимално наказание и да приложи условна присъда. Условно осъждане при причиняване на смърт Ако вследствие на ПТП след употреба на наркотични вещества настъпи смърт на едно или повече лица, законът предвижда минимално наказание от 5 години лишаване от свобода. Това означава, че условното осъждане е изключително трудно, но не и невъзможно. За условна присъда при смъртен случай са необходими едно от следните условия: Съдът да приеме наличието на изключителни или многобройни смекчаващи вината обстоятелства, като наложи наказание под минималния размер, предвиден от закона. Да се докаже, че употребата на наркотичното вещество е станала значително време преди шофирането (повече от 30 часа преди инцидента). В такива случаи деянието може да бъде преквалифицирано по основния състав, където минималното наказание е 3 години лишаване от свобода, допускащо условна присъда. ВАЖНО! Ако не сте употребили наркотични вещества непосредствено преди шофиране или употребата е настъпила повече от 30 часа преди инцидента, е изключително важно веднага да дадете биологични проби (кръв и урина). Това е задължително условие за успешната защита по делото и възможността за преквалификация на обвинението. Шофиране употреба наркотик

В случай, че при ПТП след употреба на наркотик е причинена средна или тежка телесна повреда е възможно е условно осъждане

Предпоставка за това е водачът да има чисто съдебно минало и наложеното наказание да не надвишава три години лишаване от свобода.

Конкретният размер на наказанието се определя индивидуално

Критерият в този случай е въз основа на събраните доказателства и наличието на смекчаващи вината обстоятелства.

Адвокатът по наказателно право трябва да докаже наличието на многобройни или изключителни смекчаващи вината обстоятелства

Целта е съдът да определи минимално наказание и да приложи условна присъда.

Условно осъждане при смърт от ПТП ?

В случай на ПТП след употреба на наркотични вещества настъпи смърт на едно или повече лица, законът предвижда минимално наказание от 5 години лишаване от свобода.

Това означава, че условното осъждане е изключително трудно, но не и невъзможно.

За условна присъда при смъртен случай са необходими едно от следните условия:

  • Съдът да приеме наличието на изключителни или многобройни смекчаващи вината обстоятелства, като наложи наказание под минималния размер, предвиден от закона.
  • Да се докаже, че употребата на наркотичното вещество е станала значително време преди шофирането (повече от 30 часа преди инцидента).

В такива случаи деянието може да бъде преквалифицирано по основния състав, където минималното наказание е 3 години лишаване от свобода, допускащо условна присъда.Шофиране употреба наркотик

Какво следва да направите ? 

Ако не сте употребили наркотични вещества непосредствено преди шофиране или употребата е настъпила повече от 30 часа преди инцидента, е изключително важно веднага да дадете биологични проби (кръв и урина).

Това е задължително условие за успешната защита по делото и възможността за преквалификация на обвинението.

В случай на обвинение за причиняване на ПТП след употреба на наркотици е от решаващо значение да потърсите квалифицирана правна помощ

Целта е веднада да бъдете поети с адекватна помощ от адвокат, специализиран в наказателното право, който може адекватно да защити правата и интересите ви в съдебния процес.

За информация и правна защита обадете се на тел. 0897 90 43 91 или email: оffice@lawyer-bulgaria.bg

Какви са условията за повдигане на обвинение при причиняване на ПТП след употреба на наркотици?

Обвинение за причиняване на пътно-транспортно произшествие (ПТП) след употреба на наркотици или техни аналози се повдига при наличие на следните условия: Нарушение на правилата за движение: Това включва действия като шофиране с превишена или несъобразена скорост, неправилно изпреварване и други нарушения на ЗДв.П. Причиняване на телесна повреда или смърт по непредпазливост: Ако вследствие на нарушението е причинена средна или тежка телесна повреда, или смърт на едно или повече лица. Наличие на наркотични вещества в организма на водача: Установено чрез тестове, че водачът е под въздействие на наркотични вещества или техни аналози по време на инцидента

Какви наказания са предвидени при причиняване на ПТП след употреба на наркотици?

аказанията варират в зависимост от тежестта на последиците: Силвия Петкова Адвокати Средна или тежка телесна повреда: Лишаване от свобода от една до шест години. В особено тежки случаи – от две до десет години. Смърт на едно или повече лица: Лишаване от свобода от пет до петнадесет години. В особено тежки случаи – от десет до двадесет години.

Как се определя дали водачът е бил под въздействие на наркотични вещества по време на ПТП?

Установяването става чрез полеви тестове, последвани от лабораторни изследвания на кръв и урина. Важно е да се анализира времето на употреба на наркотичното вещество спрямо момента на шофиране, тъй като някои съдебни състави приемат, че наличието на следи от наркотици не е достатъчно за осъждане, ако употребата е била значително преди инцидента.

Възможно ли е условно осъждане при причиняване на ПТП след употреба на наркотици?

Да, при определени условия: При средна или тежка телесна повреда: Ако водачът има чисто съдебно минало и съдът наложи наказание до три години лишаване от свобода, е възможно условно осъждане. При смърт на едно или повече лица: Условно осъждане е по-трудно постижимо, тъй като минималното наказание е пет години лишаване от свобода. Възможно е при наличие на изключителни смекчаващи обстоятелства или ако се докаже, че употребата на наркотика е била значително преди шофирането.

Каква е ролята на адвоката при защита срещу такова обвинение?

Адвокатът по наказателно право анализира доказателствата, търси процедурни нарушения и се стреми да докаже наличието на смекчаващи обстоятелства или да оспори твърденията на обвинението. Той може да аргументира, че употребата на наркотика е била достатъчно отдалечена от момента на шофиране и не е повлияла на способността за управление на МПС.

Какви са процедурите при установяване на шофиране след употреба на наркотици?

При съмнение за употреба на наркотици, пътната полиция извършва полеви тест. Ако резултатът е положителен, водачът се насочва за лабораторни изследвания на кръв и урина, които трябва да се извършат в определен срок след установяване на нарушението

Какви са правата на водача при положителен тест за наркотици?

Водачът има право да: Бъде информиран за резултатите от тестовете. Оспори резултатите и да поиска повторно изследване. Бъде представляван от адвокат по време на разследването и съдебния процес.

Какво се случва, ако водачът откаже да даде кръвна или уринна проба?

Отказът за предоставяне на биологични проби се счита за нарушение и може да доведе до административни санкции, включително отнемане на свидетелството за управление на МПС и глоба.

Какви са последиците за водача при повторно нарушение?

При повторно нарушение наказанията са по-тежки, включително по-дълъг срок на лишаване от свобода и по-високи глоби. Съдът взема предвид предишни осъждания при определяне на наказанието.

Какви са възможностите за обжалване на присъда при такова обвинение?

Водачът има право да обжалва присъдата пред по-горна съдебна инстанция. Адвокатът може да представи нови доказателства или да оспори процесуални нарушения, които биха могли да доведат до намаляване на наказанието или оправдаване.

5/5 - (17 votes)

spodelime.com