www.lawyer-bulgaria.bg
Дело срещу застраховател

Претенция при ПТП ?

В повечето случай целта на една консултация с адвокат по застрахователни дела е да се уреди изплащане на застрахователно обезщетение. Но повечето хора не знаят каква Претенция при ПТП, могат да предявят

Това е възможно дори и при извънсъдебно уреждане на спора. Претенция при ПТП ?

Все по-рядко са случайте на положителен отговор от застраховател при представено основно искане за изплащане на застрахователно обезщетение.

Съществен пропуск на законодателя е , че у нас все още няма единна и централизирана методология за определяне на размер за неимуществените вреди.

Основният способ е определяне по т.нар. „справедливост’ в съответствие с чл. 52 ЗЗД от съда.

Често пъти това са минимални суми с оглед размера предвиден по закон.

С различни аргументи, застрахователите успяват да склонят пострадалите, да приемат по-ниски застрахователни обезщетения.

Тук е ролята на един добър и подготвен адвокат по застрахователни дела.

Същият цели преговори и процес за изплащане на застрахователни претенции на пострадалите лица.

Добрата обсоновка и правка аргументация на съдебната претенцията пред съда към застрахователя е от съществено значение

Каква е съдебната практика при изплащане на застрахователни обезщетения ?

В процеса на водените преговори със застраховател, ако не се докаже исковата претенция за обезщетение, застрахователят не плаща.

Същият ще погледне сериозно на въпроса едва когато се заведе дело за изплащане на обезщетение срещу него и получи съдебното решение.

Опитът и практиката като адвокати по застрахователни дела и уреждане на застрахователни претенции нееднократно доказват, че дори и

До като бъде образувано и започне съдено дело с предявен граждански иск, застрахователят не склонява да плати или промени размера на предлагано обезщетение.

Едва тогава той е склонен да плати размера по съдебно решение, поемайки риска за съдебните разходи и разноски по делото.

Често застрахователите  разчитат, че множеството от случайте няма да предявят претенция срещу него за изплащане на застрахователно обезщетение.

Съществена причина, за ниски застрахователни обезщетения по настъпили ПТП-та, е факта, че пострадалият не е запознат с размерите на обезщетенията, които съдът обичайно присъжда.Претенция при ПТП ?

Най-тежко е положението с преговорите със застрахователи и уреждане на застрахователни претенции в случай на смърт. 

Пострадалите или техни близки осъзнават оценката на застрахователя едва след сключено Споразумение за изплащане на обезщетение при ПТП.

Тогава вече е твърде късно за преразглеждане и промяна в размера на обезщетенията при ПТП.

Първото, което следва да бъде взето под внимание, е значителното разширение на правната легитимация на лицата, имащи право да искат обезщетение.

Кръгът на тези лица, обективирано съобразно задължителната за съдилищата практика,обективирана в ППВС№4/1961г., ППВС №5/1969г. и ППВС№2/1984г. относно кръгът на лицата имащи право да претендират за изплащане на обезщетение.

Като добър адвокат по застрахователно право, който познава добре съдебната практика по дела за застрахователни обезщетения, можем да се ориентираме и насочим пострадалия за реалния размер на дължимото му обезщетение.

Какъв адвокат ми трябва дело срещу застраховател ?

Независимо дали става въпрос за задължителни или доброволни застраховки, е нужно да се свържете с адвокат по застрахователни дела. Тези адвокати са специализирани и подготвени в решаването на сложни казуси пред съда.

Как да заведа дело срещу застраховател ?

Желателно е след като се свръжете с адвокат по застрахователни дела да му предоставите цялата налична документация по Вашият казус. Най-важният документ за наличието на отговорност на застрахователя е ПРОТОКОЛ за ПТП, в който е посочена вината на извършителя и вписана валидна застраховака - Гражданска отговорност

Колко струва делото срещу застраховател ?

Стойността на едно застрахователно дело има конкретна стойност- що се касае до разходи за съдебна такса, адвокатски хонорар, съдебни експертизи и оценка и заключение на вещо лице. В голяма част от случаите сумите са чувствително ниски на фона на обезщетение в размер на няколко десетки хиляди при констатирана и доказана средна, тежка телесна повреда или в най-лошият случай - при смърт от ПТП.

Колко време продължава делото срещу застраховател ?

Застрахователните дела са сравнително сложни като материя и тежест, при събиране на доказателства и доказване на основната теза в исковата молба пред съда. Затова не е необичайно, ако се стигне до разглеждане на делото пред първа инстанция в рамките на няколко месеца. Целта на иска е в конкретният период на делото пред първата инстанция, съдът да се произнесе с фиксиран размер на застрахователно обезщетение при констатирана средна или тежка телесна повреда, респ. смърт при ПТП на пътя.

5/5 - (39 votes)

сподели ме