Преобразуване на търговски дружества
Правната материя относно преобразуване на търговски дружества е уредена в Търговския закон, който детайлно разработва въпросите относно преобразуване на търговски дружества.
Съществуват няколко характеристики за преобразуване на търговски дружества, с които трябва да се запознаете преди да предприемете това правно действие.
Основни характеристики
Всички дружества, които участват в преобразуването, могат да са от различен вид. Разбира се, възможно е да има законово ограничение за някои видове търговски дружества.
Ако имате конкретни въпроси, може да ги зададете към Вашия адвокат търговски дела.
Участниците в капитала на преобразуващите се дружества продължават да участват в капитала на новоучредените или приемащите дружества.
Видове преобразуване на търговски дружества.
- ВЛИВАНЕ – цялото имущество и капитал се вливат в едно вече съществуващо търговско дружество.
- СЛИВАНЕ – сливането се извършва, като 2 или повече търговски дружества образуват едно ново търговско дружество, което не е съществувало;
- РАЗДЕЛЯНЕ – цялото имущество и капитал на едно съществуващо дружество се разделят между 2 или повече дружества.
- ОТДЕЛЯНЕ отделяне на еднолично търговско дружество – едно дружество отделя част от своя капитал в 1 или повече търговски дружества.
При преобразуването разбира се, възникват множество въпроси, отностно данъчни задължения при тези търговски дружества.
Най-общо проблемите обхващат2 -та режима на облагане, които могат да се прилагат при преобразуване на търговски дружества – общ и специфичен режим.
- Общият режим се прилага във всички гореспоменати случаи на преобразуване.
- Специфичният режим се прилага, когато преобразуването е между местни дружества и/или дружества от друга държава – членка на ЕС.
Пренасяне на данъчна загуба – законодателят не е предвидил да се пренасят натрупаните данъчни загуби от преобразуващите се търговски дружества в приемащите дружества.
Това правило е валидно и за двата режима на данъчно облагане. Пренасянето на данъчна загуба и ползването за данъчни цели на разходите за лихви в режим на слаба капитализация се допускат само при преобразуване на дружества чрез промяна на правната им форма.
Разлики между общ и специфичен режим на облагане:
- Общ режим – всички активи и пасиви на преобразуващото се дружеството се считат за реализирани по пазарни цени към датата на преобразуването.
- Специфичен режим – той е облекчен в сравнение с общия режим. Не възникват данъчни задължения към момента на преобразуването.
Амортизируеми и не амортизируеми активи
- Амортизируеми активи – сгради, машини, съоръжения – те се пренесят в данъчно амортизационните планове в приемащото дружество.
- Неамортизируемите активи – земя – за тях се изготвя Справка към момента на преобразуването и се подава в НАП.
При обратния случай, когато има активи и пасиви, които преди преобразуването са участвали в определянето на данъчния финансов резултат, но след това няма да оказват такова влияние.
Както сами може да се убедите темата за преобразуване изисква задълбочени познания и опит.
Поради тази причина е немислимо това преобразуване да се осъществи без помощта на адвокат търговски дела.
В международна правна кантора „Д. Владимиров и партньори” ще откриете редица специалисти с дългогодишен опит в тази сфера.