ВЪЗИВНО ОБЖАЛВАНЕ НА РЕШЕНИЕ
Въззивното обжалване се развива като отделно и самостоятелно съдебно производство по оспорване на съдебни решение на първа инстанция пред висшестоящ второинстанционен въззивен съд. Въззивно обжалване на решение
В съдебната система, съгласно условията на съдопроизводственият процес в България са налице два модела на въззивно обжалване, които могат да се определят като
А/ограничено възивно обжалване на съдебно решение и
Б/ пълно възивно обжалване на първоинстанционно съдебно решение.
Характерно за ограниченото ВО, е че при него обжалващия може да изтъкне пред Въззивния съд само новоотткрити или новонастъпили факти и доказателства,
Въззивния съд може да върне на първа инстанция делото за ново разглеждане.
При пълното въззивно обжалване пред Въззивния съд нови факти и доказателства, които е пропуснал да представи пред първата инстанция
Въззивния съд не връща делото за ново разглеждане, а той решава сам по същество, когато отмени обжалваното решение като неправилно по смисъла на чл. 270 ГПК.
В нашето законодателство е възприет принципа на т.нар. пълно възивно обжалване на съдебното решение.
Съдебното производство пред по-горестоящият съд, най-често се характеризира на втора поред съдебна инстанция. за оспорване на едно съдебно решение или определение.
Това създава възможност за второинстанционен съдебен контрол и последващо обжалване на Съдебно решение на първоинстанционните Районни и Окръжни съдилища.
Въззивно производство
Образуване на възивно производство. Решение на Въззивния съд.
Предмет на възивно обжалване са Съдебни решения, определения от първоинстанционните Районни и Окръжни съдилища:
- Съдебните решения на Районен съд подлежат на обжалване пред Окръжните съдилища по чл. 258 ГПК.
- Съдебните решения на Окръжен съд се обжалват пред апелативните съдилища, срок за обжалване съгласно изискванията на Закона в чл. 259 ГПК е двуседмичен.
Същественото в случая е началният момент е на обжалването на Съдебните решения е различен:
а/ спрямо страната, която страната е присъствала на заседанието, на което решението заедно с мотивите е било обявено, срокът тече от деня на това заседание.
б/ спрямо страната, която не е присъствала на това заседание, срокът тече от деня на
получаване на съобщението от съда.
С право да обжалва разполага всяка от страните по първоначалното производство, независимо дали е главна подпомагаща или контролираща.
С право на обжалване разполага както ищеца така и ответника. Както правото на иск, така и правото на обжалване предпоставя интерес от обжалването.
Предварителен отказ от правото за обжалване е недействителен, но страната може да оттегли подадената от нея въззивна жалба по всяко време на делото.
Правото на обжалване се упражнява чрез подаване на жалба, с нея жалбоподателят може да обжалва цялото решение или част от него.
Изключения от правилото
Според ГПК производството пред въззивния съд прилича на производство пред
първоинстанционен съд с някои изключения.
1. Въззивния съд започва с проверка дали обжалваното решение е валидно, тази проверка е
служебна.
2. Ако обжалваното решение е валидно въззивния съд пристъпва към проверка на неговата
допустимост.
Въззивния съд следи служебно за допустимостта на обжалваното решение.
3. Основно място сред пропуските на първоинстанционният съд и констатираните от жалбоподателите пороци, които водят до обжалване на неправилното решение пред въззивния съд заемат новите факти и доказателства, с които първоинстанционния съд не е разполагал.
Въззивния съд трябва да подложи доказателствата събрани от първоинстанционния съд на самостоятелни проверки по свое убеждение.
Пред въззивното производство се допускат само нови факти и доказателства (както писмеми, така и устни) в закрито заседание.
Те могат да се представят от заинтересованата страна и след закритото и първото по делото заседание.
Възивния съд може повторно да разпита свидетелите, разпитани пред първата инстанция.
Основната разлика между първоинстанционното и възивно производство, е че пред въззивното не могат да бъдат
предявени нови искове.
За допълнителна информация, можете да се обърнете към нас за съвет и справка на тел. 0897 90 43 91 или на email : office@lawyer-bulgaria.bg
Успешни Дела
Адвокатска Практика
Консултация и Защита
Клиентски Обещетения