Отмяна на наказателно постановление
В случай на извършено административно нарушение, законът предвижда издаването на акт за установяване на административно нарушение. Въз основата на този издаденият АУАН се издава и Наказателно постановление.
Кога се издава АУАН и Наказателно постановление ?
Затова често пъти хората се интересуват от начините и средствата за отмяна на наказателно постановление.
Съдебното производство по отмяна на наказателно постановление е от административно – наказателен характер.
Същественото при него е да се установи има ли извършено административно нарушение от нарушителя, посочен в акта.
Кога се отмяна на наказателно постановление ?
Всеки нарушител, следва да получи и му бъде връчен както акт за установяване на административно нарушение, така и Наказателното постановление.
Съгласно чл.44 ал.2 ЗАНН в 3 дневен срок, след като е получил акта, нарушителят има възможност да представи своите възражения.
Административно наказаващият орган следва да укаже и изиска подпис на лицето получило акта за установяване на административното нарушение.
Липсата на подпис и съставянето на АУАН в отсъствието на нарушителя, извън изрично установените в чл. 43 ЗАНН случаи.
Следва да се отбележи, че актовете за установяване на административно нарушение нямат обвързваща доказателствена сила, т. е. посоченото в акта не се счита за доказано.
Това означава, че в тежест на административно – наказващия орган е да докаже по безспорен начин пред съда, с доказателства, че е налице реално административно нарушение, извършено виновно от нарушител.
В случайте когато издаденият в нарушение АУАН или Наказателно постановлениие :
- не са издадени от надлежен орган
- не са издадени в установените законови срокове или
- не съдържат изискуемите от закона реквизити или
- са нарушени съществени процесуални правила при съставянето на акта и издаването на Наказателното постановление
като с оглед на тези обстоятелства, Наказателно постановление следва да бъде отменено от Районен съд като незаконосъобразно.
Следва да се посочи, че критерият за определяне на съществените нарушения на процесуалните правила е този, че нарушението е съществено
Процесуалното нарушение е съществено , когато ако не е било допуснато, би могло да се стигне и до ограничаване на правата на страните в процеса.
Именно административно наказващия орган е този, който следва да установи пред съда, че има извършено административно нарушение и че е извършено от нарушителя.
Ако това не бъде доказано пред съда, то НП следва да бъде отменено като неправилно, тъй като не е доказано извършването на нарушението.
За повече информация или помощ, моля да се обърнете към нас на следният телефон + 359 897 90 43 91 или mail office@lawyer-bulgaria.bg.