www.lawyer-bulgaria.bg
Оспорване на електронен фиш

Отмяна наказателно постановление

Много често ни търсят с въпроси за Отмяна наказателно постановление.

Наказателните постановления (НП) са важен елемент от административното право, който цели да санкционира нарушения на закона.

Те се издават въз основа на актове за установяване на административни нарушения (АУАН)

Най-често това са съставени ИАА от от служители на различни административни органи

Тук става дума за администрация като МВР, РИОКОЗ, НАП, Агенция „Митници“ и други.

Не всички наказателни постановления могат да бъдат обжалвани, като някои от тях са изрично посочени в закона като необжалваеми.

Какво представлява наказателното постановление?Отмяна наказателно постановление

Наказателното постановление (НП) се издава след като бъде съставен акт за установяване на административно нарушение (АУАН).

Това може да бъде извършено от служители на различни административни органи, които имат правото да санкционират нарушителите.

Важно е да се отбележи, че неподписването на АУАН от нарушителя не спира издаването на наказателно постановление.

След като наказателното постановление бъде издадено, то трябва да бъде връчено на нарушителя. От този момент започва да тече 7-дневен срок, в който нарушителят има право да обжалва постановлението в съда.

Кои наказателни постановления могат да се обжалват?

Обжалването на наказателни постановления е възможно във всички случаи, освен когато законът изрично предвижда, че определени постановления са необжалваеми. Такива са например:

  • Наказателни постановления, с които е наложена глоба до 10 лв.
  • Наказателни постановления за нарушения по Закона за движение по пътищата, когато глобата не надвишава 50 лв.

Тези случаи са изрично посочени в закона и не подлежат на съдебно обжалване.

Жалба срещу наказателно постановление?

Ако желаете да обжалвате наказателно постановление, трябва да се придържате към определената процедура.

Жалбата не се подава директно в съда, а трябва да бъде подадена чрез органа, който е издал наказателното постановление.

Необходимо е жалбата да бъде подписана от жалбоподателя, тъй като тя представлява официално искане за обжалване на наказателното постановление.

Знанието за това кои наказателни постановления могат да се обжалват и как да подадете жалба е важно за всеки, който се е сблъскал с административно нарушение.

Важно е да се следват правилата и сроковете, за да може жалбата да бъде разгледана от съда.

Ако сте в ситуация, в която смятате, че наказателното постановление е несправедливо или незаконосъобразно, не се колебайте да се възползвате от правото си на обжалване.

Съветваме ви да се консултирате с юрист, ако имате нужда от допълнителна помощ или правни съвети относно процеса на обжалване.

За допълнителна информация се обърнете към нас на тел. 0897 90 43 91 или email:  office@lawyer-bulgaria.bg

Какво представлява наказателното постановление (НП)?

Наказателното постановление (НП) е административен акт, издаден от компетентен административен орган, чрез който се налага санкция за установено административно нарушение. То се базира на съставен преди това акт за установяване на административно нарушение (АУАН). Важно е да се знае, че неподписването на АУАН от нарушителя не спира издаването на НП.

Кои административни органи могат да издават наказателни постановления?

Наказателни постановления могат да бъдат издавани от различни административни органи, включително: Министерство на вътрешните работи (МВР) Регионалните здравни инспекции (РИОКОЗ) Национална агенция за приходите (НАП) Агенция „Митници“ Други държавни институции, които имат правомощия за административен контрол и санкции.

Какви наказания може да съдържа наказателното постановление?

Наказателното постановление може да предвижда различни санкции, сред които: Глоба в паричен размер Временно лишаване от право (например от шофьорска книжка) Отнемане на имущество Принудителни административни мерки Размерът на санкцията зависи от тежестта на нарушението и приложимото законодателство.

Кои наказателни постановления могат да бъдат обжалвани?

По принцип всички наказателни постановления могат да бъдат обжалвани, освен ако законът изрично не предвижда изключения. Например: Наказателни постановления, налагащи глоба до 10 лв. Глоби до 50 лв. за нарушения по Закона за движение по пътищата. В останалите случаи нарушителят има право да обжалва пред съда.

В какъв срок може да се обжалва наказателното постановление?

Срокът за обжалване на наказателното постановление е 7 дни от датата на неговото връчване. Ако този срок бъде пропуснат, наказателното постановление влиза в сила и подлежи на изпълнение.

Къде се подава жалба срещу наказателно постановление?

Жалбата се подава чрез органа, който е издал наказателното постановление. Той е длъжен да я препрати до съответния районен съд, който ще разгледа спора. Жалбоподателят не трябва да подава жалбата директно в съда.

Какви са възможните решения на съда при обжалване на наказателно постановление?

След като съдът разгледа жалбата, той може да постанови: Отмяна на наказателното постановление – ако постановлението е незаконосъобразно или необосновано. Потвърждаване на наказателното постановление – ако съдът счете, че то е правилно и законосъобразно. Изменение на наказателното постановление – например намаляване на глобата или друга промяна на санкцията.

Какви са основанията за отмяна на наказателно постановление?

Съдът може да отмени наказателно постановление в следните случаи: Ако има съществени процесуални нарушения (например неправилно връчване, липса на мотиви в постановлението). Ако не е доказано, че е извършено нарушение. Ако наказанието не съответства на тежестта на нарушението. Ако има противоречие със законовите разпоредби.

Необходимо ли е да се наеме адвокат за обжалване на наказателно постановление?

Въпреки че не е задължително, консултацията с адвокат е препоръчителна, особено в случаите на по-сложни административни нарушения. Адвокатът може да помогне с изготвянето на жалбата, представянето на доказателства и защитата в съда.

Какво се случва, ако жалбата бъде отхвърлена?

Ако жалбата бъде отхвърлена, наказателното постановление остава в сила и санкцията трябва да бъде изпълнена. В някои случаи може да се подаде касационна жалба пред административния съд, но това зависи от конкретния случай и закона.

5/5 - (4 votes)

сподели бутон