www.lawyer-bulgaria.bg
Оспорване на електронен фиш

Оспорване на електронен фиш

Електронният фиш е административен акт, издаван от KAT – пътна полиция

Ел. фишове се издават от засечено нарушение чрез автоматизирани технически системи и устройства, като камери за видеонаблюдение.

Той се използва основно за налагане на глоби за нарушения на правилата за движение, като превишение на скоростта, неправилно паркиране или преминаване на червен светофар.

Електронните фишове в България трябва да бъдат издадени в рамките на една година след установяване на нарушението.

Жалба срещу електронен фиш

Процедурата по оспорване на електронен фиш започва след установяване на нарушението.

Те се издават от автоматизирана система и трябва да съдържат пълни данни за нарушението, нарушителя, и географското местоположение.

Липсата на тези данни може да доведе до отмяна при правилното оспорване на електронен фиш.

Глобата по електронен фиш не се изпълнява, ако от налагането и са изтекли две години

Абсолютната давност, при която глобата вече не може да бъде изпълнена, е три години.

Срокът за изтичане на погасителната давност започва да тече от момента, в който електронният фиш влезе в сила.

Според правилата, ако наложената глоба се плати в срока за доброволно изпълнение, дължи се 70% от размера й.

Ако фишът е обжалван и потвърден от съда, глобата се дължи в пълен размер.

При получаване на електронен фиш, собственикът на МПС има 14 дни да плати глобата или да предостави декларация за лицето, извършило нарушението. Възражение срещу фиша може да се направи в 7-дневен срок от получаването му.

Как може да се оспори електронен фиш?

  1. Предварителна процедура по възразяване: Собственикът на моторното превозно средство има право да предостави доказателства, че не той, а друго лице е било зад волана по време на нарушението. Това трябва да стане в 14-дневен срок от получаване на фиша, като се подава писмена декларация и копие от свидетелство за управление на моторно превозно средство на истинския нарушител.

  2. Оспорване по административен ред: Ако се подаде възражение срещу електронния фиш в 7-дневен срок, има възможност актът да бъде анулиран. Възражението трябва да съдържа правни и фактически аргументи.

  3. Съдебно оспорване: След като получи отказ за анулиране на фиша, собственикът има право да обжалва това решение пред съда в 14-дневен срок. В рамките на съдебното производство административнонаказващият орган трябва да докаже, че всички процедурни и законови изисквания за издаване на фиша са спазени.

Последици от неправомерно издаден фиш

Оспорване на електронен фиш

Ако съдът установи, че електронният фиш е издаден неправомерно, поради

А/ липса на достатъчно доказателства или

Б/неспазване на законовите процедури по издаването му

той ще бъде отменен.

Това подчертава значението на законните изисквания за точност и правилност на процедурите при наказанията за нарушения на пътя.

Съдебен контрол

Законът изисква, че всички актове на КАТ, след засичане на нарушения, преминат съдебен контрол.

Това гарантира законосъобразно на издадените актове за налагане на административни наказания в наказателния процес.

От датата на уведомяването за постановяването на отказ за анулиране на издадения електронен фиш, започва да тече 14-дневния срок за неговото обжалване по съдебен ред.

В рамките на това производство административнонаказващият орган ще има задължение да докаже, че е

А/ спазил всички законови изисквания за издаването на електронния фиш, в т.ч. и че

Б/правилно е описано нарушението и е подведено под правилната правна норма, както и че е

В/ използвал утвърдения образец, че автоматизираното техническо средство или система е преминало метрологичен контрол,

Г/ изготвени са съответните протоколи,

Д/ приложени са съответните снимки и е

Е/ приспадната максимално допустимата грешка за съответния вид средство или система.

За допълнителна информация и подготовка на жалба срещу електронен фиш се обърнете на тел. 0897 90 43 91 или email : office@lawyer-bulgaria.bg

Какво представлява електронният фиш?

Електронният фиш е документ, с който се налага глоба за нарушение на правилата за движение по пътищата, установено чрез автоматизирани технически средства или системи, като камери за видеонаблюдение. Той се издава в отсъствието на контролен орган и на нарушителя и съдържа данни за нарушението, нарушителя и мястото на извършване.

В какъв срок се издава електронният фиш?

Електронният фиш трябва да бъде издаден в рамките на една година от датата на извършване на нарушението. Ако фишът е издаден след този срок, той подлежи на отмяна поради изтекла давност.

Какви са сроковете за плащане на глобата по електронен фиш?

При получаване на електронен фиш, собственикът на МПС има 14 дни да плати глобата или да предостави декларация за лицето, извършило нарушението. Ако глобата се плати в този срок, се дължи 70% от нейния размер. Ако фишът не бъде платен доброволно в 7-дневен срок от датата на издаването му, той се счита за влязло в сила наказателно постановление.

Какви са възможностите за оспорване на електронен фиш?

Има две основни възможности за оспорване на електронен фиш: Има две основни възможности за оспорване на електронен фиш: Предварителна процедура по възразяване: Собственикът на МПС може в 14-дневен срок от получаване на фиша да подаде писмена декларация с данни за лицето, което е управлявало превозното средство по време на нарушението, заедно с копие от неговото свидетелство за управление. Съдебно оспорване: Ако възражението не бъде уважено, собственикът има право да обжалва фиша пред съответния районен съд в 14-дневен срок от уведомяването за постановения отказ за анулиране.

Каква е процедурата за съдебно оспорване на електронен фиш?

Съдебното оспорване започва с подаване на жалба чрез териториалната дирекция на МВР, където е установено нарушението, до компетентния районен съд. Съдът насрочва заседание, на което се разглежда законосъобразността на издадения фиш. Ако съдът установи, че фишът е издаден неправомерно, той ще бъде отменен.

Каква е давността на електронния фиш?

Давността за изпълнение на наложената с електронен фиш глоба е две години от влизането му в сила. Абсолютната давност, след която глобата не може да бъде изпълнена, е три години. Ако в този период не бъдат предприети действия по принудително изпълнение, задължението се погасява по давност.

Какви са последиците от неправомерно издаден фиш?

Ако съдът установи, че електронният фиш е издаден неправомерно поради липса на достатъчно доказателства или неспазване на законовите процедури, той ще бъде отменен. Това подчертава значението на спазването на законовите изисквания при налагане на наказания за нарушения на пътя.

Как се връчва електронният фиш?

Електронният фиш се връчва на собственика на превозното средство чрез пощенска пратка с обратна разписка. Ако собственикът не бъде открит на посочения адрес, фишът се счита за връчен след изтичане на 7 дни от датата на поставяне на уведомление на адреса.

Какво се случва, ако не платя глобата по електронен фиш?

Ако глобата не бъде платена в срока за доброволно изпълнение, органите могат да предприемат действия по принудително събиране на сумата, включително чрез налагане на запор върху банкови сметки или имущество. Тези действия прекъсват давността и започва да тече нов двугодишен срок.

Може ли електронният фиш да бъде издаден за нарушения, установени с мобилни камери?

Според Тълкувателно решение № 1 от 26.02.2014 г. на Върховния административен съд, електронен фиш може да бъде издаден само за нарушения, установени правила по ЗДв.П

5/5 - (9 votes)

социални мрежи