Обжалване актове на КАТ
Съгласно текстът на Закона административно-наказателно производство се образува след съставяне на акт за установяване на извършеното административно нарушение. Това е т.нар. АУАН – акт за установяване на административно нарушение.
Абсолютно задължително е издаденият акт да се състави в присъствието на нарушителя и на свидетели. Неспазването на тази процедура е абсолютно основание за отмяна на същият.
Съществуват и различни хипотези на съставянето на актове в отсъствието на извършителите, но това са по-скоро изключения
ВАЖНО : Подписът на нарушителят – водач, в тази ситуация на съставен АУАН, не представлява признание за вина за установеното нарушение или за извършването му, с което да потвърждава написаното в АУАН-а.
Друго което следва да се отбележи : Неподписването на съставен АУАН не е пречка за последващп възражение и обжалване пред съд.
Писмени възражения срещу съставен АУАН и изложеното в него се подават в 3-дневен срок от неговото съставяне.
Това не винаги е най-печелившата стратегия за бъдещо обжалване или отмяна на съставения АУАН от КАТ. При обжалване актове на КАТ, ако прецените – оставете го без възражения !
Но, ако решите тези писмени възражения срещу съставен АУАН се подават до съответния началник на КАТ, който има правомощия да отмени или потвърди акта.
В случай на потвърден АУАН, се издава наказателно постановление. Това постановление като административен акт следва да се обжалва пред Районен съд в 7-дневен срок от връчването му.
Чрез адвокат или лично се подава жалба в Районен съд по местоизвършване на нарушението.
Ако накзателното постановление е обжалвано в срок, то Районният съд може да отмени наказанието, да го намали, да го потвърди.
ВАЖНО : Жалбата пред съда спира изпълнението на постановлението, т.е. глобата не може да бъде събирана, включително и принудително, преди да се произнесе Районният съд.
За допълнителни въпроси и информация,можете да се обърнете към нас за справка на тел. 0897 90 43 91 или E-mail office@lawyer-bulgaria.bg
Как се обжалва наказателно постановление ?
Наказателно постановление се издава въз основа на акт за установяване на административно нарушение (АУАН), съставен от служители на административен орган, каквито са КАТ – СДВР. Неподписването на АУАН не спира издаването на наказателно постановление. Съдът се произнася с решение, с което може да потвърди, да измени или отмени наказателното постановление. Решението на Районен съд, примерно гр. СОФИЯ подлежи на обжалване пред Административен съд – София град. Това обжалване се нарича Касационно обжалване пред АССГ, а самата жалба, чрез която това се прави – касационна жалба.
Може ли да се обжалва наложена глоба с фиш по съдебен ред ?
Законът за движение по пътищата и Правилника за прилагането му не дават възможност пряко да се обжалват наложени наказания с фиш пред съда. В случай че сте съгласен с издаденият фиш, можете да го оспорите пред органа, който го е издал. В случай че оспорвате нарушението или размера на наложената глоба с фиш, можете да откажете да Ви бъде съставен фиш, както и да го подпишете. Тогава ще Ви бъде съставен Акт за установяване на административно нарушение (АУАН) и да започне административна процедура, завършваща с издаване и съответно обжалване на наказателно постановление.
Нарушенията, за които се налага глоба с фиш, обикновено са незначителни и глобите за тях не са големи, което не означава, че лицата, визирани като нарушители в същите, следва да се примиряват безропотно и нямат право да възразят, напротив.
Срок за обжалване на наказателното постановление ?
След връчването на издаденото от органа Наказателно постановление тече 7 дневен срок за обжалване пред Районен съд. Може да се обжалват всички наказателни постановления, освен тези, за които законът изрично предвижда, че са необжалваеми. Решението на Софийски районен съд подлежи на обжалване пред Административен съд, като срокът за обжалване е 14-дневен и тече от получаване на съобщението, че е изготвено съдебно решение на Районният съд.