www.lawyer-bulgaria.bg
Защита при обвинение за подкуп

Обезщетение по гражданска отговорност

Най-честата последица след настъпване на пътнотранспортно произшествие е да се стигне до обезщетение по гражданска отговорност.

Тази претенция се отправя до застраховател по валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ Обезщетение по гражданска отговорност

В случай,че своевременно е заведена застрахователна претенция в 7 дневният срок, застрахователят следва да се произнесе относно неговото задължение за изплащане на Обезщетение.

„Гражданската отговорност“ е задължителна застраховка. Тя покрива отговорността на застрахованите за причинените от тях на трети лица вреди, свързани с притежаването и/или използването на моторно превозно средство.

Застрахователната полица по Гражданска отговорност“ покрива всички рискове.

В това число влизат – имуществени и неимуществени вреди, разходи по лечение, пропуснати ползи, телесни увреждания, в това число смърт  и други.

При пътно произшествие с два автомобила с настъпили материални щети и без пострадали хора се попълва Двустранен констативен протокол.

При Гражданската отговорност в срок от 7 дни след инцидента виновният водач е длъжен да уведоми застрахователната си компания.

В този смисъл важно е да посочим, в кои случаи точно следва да се състави и попълни т.нар. двустранен протокол за настъпилото ПТП.

Двустранен констативен протокол се попълва, когато:Обезщетение по гражданска отговорност

  • Няма пострадали или убити хора;
  • В ПТП-то участват само две превозни средства;
  • Няма увредено имущество – освен тези на участниците;
  • Участниците  имат съгласие за вината и обстоятелствата, свързани с ПТП;
  • Двете превозни средства са в състояние да се движат на собствен ход след произшествието;
  • Двамата водачи не са употребили алкохол или упойващи вещества; • Двата автомобила са с български регистрационни номера.

Във всички останали случаи се уведомява КАТ, който трябва да посети местопроизшествието и съответно да издаде протокол за ПТП!

Изплащане на застрахователно обезщетение

Малко известен е фактът, че съществува долна граница на дължимото от застрахователя обезщетение и тази граница е отразена в Методика за уреждане на претенции за обезщетение на вреди, причинени на МПС, представляваща Приложение № 1 към Наредба № 24/08.03.2006г. на Комисията за финансов надзор.

В срок от 45 дни от  предявяване на претенцията  По Гражданска отговорност, застрахователят има право да иска допълнителни документи.

В срок 15 работни дни от представяне на последният документ, Застрахователят трябва да определи и изплати обезщетението или представи аргументиран отказ.

Важно е да знаете, че срокът за окончателно произнасяне по претенция по „Гражданска отговорност на автомобилистите“, не може да бъде по-дълъг от три месеца след завеждане на щетата.

Съгласно разпоредбата на чл. 273, ал. 2 от Кодекса на застраховането, размерът на застрахователното обезщетение обхваща действителната стойност на причинената вреда.

В случаите, когато не сте съгласни с размера на изплатеното Ви обезщетение, дори и да не разполагате с фактури за размера на щетите по автомобила Ви, може да заведете съдебно дело за осъждане на застрахователя да заплати размера на действително претърпените вреди.

В този случай по делото се назначава вещо лице, което е компетентно да изготви автотехническа експертиза, която да отрази действителния размер на нанесените щети по автомобила.

В тези случай, съдът ще определи действителния размер на дължимото от застрахователя обезщетение, ползвайки заключението на вещото лице

За допълнителни въпроси относно обезщетения по „Гражданска отговорност“ на автомобилистите се обърнете на телефон 0897 90 43 91 или на Email : office@lawyer-bulgaria.bg

Какъв е срокът за обезщетение по Гражданска отговорност ?

Срокът за изплащане на обезщетение по застрахователни претенции е 15 работни дни от предоставяне на последния изискан от застрахователя документ. При застраховка Гражданска отговорност на автомобилистите е фиксиран и друг срок-за окончателното произнасяне по претенция, независимо какви документи са изискани допълнително. Този срок е три месеца от предявяването на претенцията пред застрахователя или пред неговия представител за уреждане на претенции.

Как уведомявате застрахователя?

Задължението след ПТП да уведоми застрахователя е на виновния водач. Срокът за това е 7 дни.

Как се доказват материални щети по автомобила ?

Удостоверяването на размера на вредата при имуществени щети става с оглед. Извършва се от представител на застрахователя. Пострадалото имущество се снима, а за извършения оглед се съставя протокол. След огледа представителя на застрахователя е длъжен да ви поясни съдържащото се в протокола. При съгласие от ваша страна- го подписвате. Ако при събитието сте понесли и други разходи, например такива за ограничаване на вредите неотложен ремонт, те ще бъдат покрити по застраховката ако приложите съответните разходо- оправдателни документи за тях.

Как се изчисляватт нематериални вреди от ПТП ?

Нематериалните вреди се удостоверяват с медицински документи: експертизи, медицински бележки, удостоверения, епикризи, анамнези, протоколи от ЛКК или ТЕЛК, смъртен акт. Те показват само основанието за претенцията. Размера е предмет да споразумение със застрахователя. Ако такова не бъде постигнато, можете да търсите по висока компенсация чрез съда.

В случай че при ПТП нямам вина ?

Вината при настъпването на ПТП се определя в зависимост от отношенията между страните и записаното в Протокола за ПТП.Правото да да определи вината за ПТП има - КАТ пътна полиция. В протокола за ПТП се отбелязва кой от участниците е отговорен за събитието. Обикновено за него бива съставен и акт за нарушение. КАТ проверява валидността на гражданската отговорност. Застрахователят и номера на полицата се вписват в протокола на ПТП. Ако виновния водач управлява МПС-то без валидна полица, имате право да предявите претенция към Гаранционния фонд.

5/5 - (46 votes)

spodelime