Неплатени пътни такси
Неплатени пътни такси: Решението на Съда на Европейския съюз и какво означава за българските превозвачи
На 21 ноември 2024 г. Съдът на Европейския съюз (СЕС) постанови решение, което ще има значително влияние върху начина, по който се прилагат санкциите за незаплащане на пътни такси в България.
Според СЕС глобите, налагани от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ) в размер на 2 500 лева, са непропорционални и противоречат на европейското законодателство.
За какво е делото в ЕС ?
Решението на СЕС произлиза от преюдициално запитване, отправено от Административен съд – Хасково на 31 януари 2023 г.
Делото касае санкции, наложени от АПИ за незаплащане на участък от платената пътна мрежа. Във фокуса на въпроса е тълкуването на изискването за съразмерност, заложено в европейското законодателство.
Какво гласи решението на СЕС?
На 21 ноември 2024 г. шестият състав на Съда на ЕС в Люксембург постанови, че налаганите от АПИ глоби не отговарят на основния принцип за съразмерност на санкциите спрямо тежестта на извършеното нарушение.
Това решение е резултат от преюдициално запитване от Административния съд в Хасково, който разглежда дело, в което транспортна фирма оспорва издаден от АПИ електронен фиш за налагане на глоба за незаплатена тол такса.
Съдът постановява, че:
- Фиксираните санкции за всички нарушения на задължението за предварително заплащане на пътни такси (2 500 лева за юридически лица и 1 800 лева за физически лица) надвишават границите на подходящото и необходимото.
- Налагането на компенсаторна такса в размер на 750 лева не променя факта, че системата от санкции е незаконосъобразна.
- Европейското законодателство изисква санкциите да бъдат пропорционални на тежестта и характера на нарушението.
Какво означава това за превозвачите?
Решението е важна победа за българските превозвачи, които дълго време се сблъскваха с проблеми, свързани с ТОЛ системата и високите санкции за неплатени такси.
След това Съдебно решениеСега АПИ ще трябва да преразгледа механизма за налагане на глоби, за да се съобрази с европейските изисквания за съразмерност.
Какво следва?
Очаква се българските власти да въведат законодателни промени, които да отговарят на постановеното от СЕС. Това може да включва:
- Намаляване на фиксираните санкции.
- Прецизиране на критериите за определяне на глобите в зависимост от тежестта на нарушението.
- По-ясно дефиниране на условията за заплащане на компенсаторни такси.
Какво следва да се случи с тол таксите ?
Решението на Съда на Европейския съюз е стъпка към по-справедлива и прозрачна система за управление на пътните такси в България.
Превозвачите, които често бяха ощетени от високите санкции, сега могат да разчитат на по-добра защита на правата си.
За актуална информация и правна помощ при пътни такси, свържете се с кантората на тел. 0897 90 43 91