Неимуществени вреди при ПТП
В голяма част от случаите при възникване на пътнотранспортно произшествие се стига до материални щети. Заедно с това с материалните вреди са налице и неимуществени вреди при ПТП.
В съдебният процес размерът на възникналите материални щети е лесно да бъде изчислен. С оглед на нематериалните щети е налице устойчива и дългогодишна съдебна практика.
Как се изчисляват неимуществени вреди при ПТП ?
Размерът на обезщетението за претърпените неимуществени вреди се определя съобразно разпоредбата на чл.52 от ЗЗД. Законът изрично посочва, че то се присъжда по справедливост.
Основна роля при при преценка на обстоятелствата за определяне на размера на неимуществените вреди има съдът.
Неимуществени вреди при смърт
При определянето на размера на неимуществените вреди и преценка за обстоятелствата следва да бъде отчетена и наложилата се съдебна практика по застрахователни дела.
Когато при ПТП на пътя е налице пострадало лице,без значение дали е пешеходец, велосипедист, пътник, шофьор има право да получи застрахователно обезщетение.
Размерът на това обезщетение се състои както от част – причинени материални вреди – разходи за лечение, загуба на доход и др. както и нематериални вреди – болки и страдания, лишаване на пострадалия да се грижи за себе си и близки и др.
Особена сложност предствляват казусите с починал, вследствие на ПТП.
Кой има право да получи обезщетение за неимуществени вреди при ПТП ?
Право да получат застрахователно обезщетение за нематериални вреди имат близки – съпруга, родители, деца.
След последните промени в законодателството в този кръг се включват и лица, живели във фактическо съжителство с починалия
Всеки един от тях има право да получи съответното обезщетение, съобразно неговата родствена и емоционална връзка с починалия.
Изключение от правилото за обезщетение при ПТП имат и неговите близки, които докажат дълбока емоционална връзка с починалия.
Голяма роля в този случай има не само размерът и видът на вредите и ответната реакция и отзвук у пострадалите или техните близки в случай на смърт.
Нещата се усложняват драстично при възникването ПТП, което е завършило със смърт на пътя.
В такава ситуация е доста трудно да се прецени размерът на обезщетение, тъй като това означава да се даде материална оценка на човешкият живот.
Въпреки това в практиката на съдилищата по застрахователни дела се е наложила тенденция на обезщетение при формиране на нива, с оглед на възрастта и наследниците на починалото лице.
С оглед спецификата на отговорността при хипотезата на непозволено увреждане такива обстоятелства са
- характерът на увреждането,
- последици от настъпване на смъртния случай,
- възрастта на увредения,
- общественото му положение,
- в случай на смърт – връзката между пострадалия и претендиращия обезщетение.
При определяне размера на претърпените неимуществени вреди следва да се има предвид и личния характер на тази претенция, свързана пряко с изживяванията и личността на този, който понася вредите.
За повече информация обърнете се на 0897 90 43 91 или Еmail office@lawyer-bulgaria.bg
Кой може да получи обезщетение ?
Всеки пострадал, независимо дали е пешеходец, колоездач, пътник, шофьор на МПС(извън виновния водач) има право да получи такова обезщетение. В случай, че лицето е починало вследствие на ПТП-то, това право имат неговите близки(съпруг/а, родители и деца), включително лице живяло във фактическо съжителство с починалия, като всеки от тях поотделно има право да получи обезщетение. По изключение такова право имат и неговите близки, които могат да докажат дълбока и трайна емоционална връзка с починалия.
Какво се случва, ако виновният няма застраховка ?
Когато виновният водач няма валидно сключена застраховка „Гражданска отговорност“ или когато виновният водач е неизвестен, пострадалото лице има право да иска обезщетение от Гаранционен фонд. Когато виновният водач е чужд гражданин със застраховка „Гражданска отговорност“ при чужд Застраховател или ПТП е настъпило на територията на друга държава пострадалото лице също има право на обезщетение.
Как се определя обезщетението?
Съгласно чл.52 от ЗЗД: ,,Чл. 52. Обезщетение за неимуществени вреди се определя от съда по справедливост.’’ Понятието ,,справедливост’’ що се отнася до човешкия живот и здраве е изключително субективно. Поради тази причина и обезщетенията, които се изплащат могат да бъдат много различни, в зависимост от това доколко сте наясно с правата си, с установената съдебна практика за обезщетяване както и с тънкостите, които крие материята – доказването на събитието и възможното съпричиняване от страна на потърпевшия от ПТП-то. Не на последно място от значение е и кой е конкретният Застраховател, който следва да Ви изплати обезщетението
В какъв срок се изплаща
Давността за претендиране на обезщетението е 5 години от датата на настъпването на инцидента.
Какво следва да направите ?
От съществено значение е да сте наясно, че предприемането на каквито и да било действия свързани със застрахователното обезщетение не е спешно и не изисква Вашите активни действия в рамките на часове или дни след инцидента. Много често пострадалите биват подлъгани да ангажират адвокат непосредствено след инцидента под влияние на силния стрес и поради това, че получават неточна информация относно правата им и сроковете свързани с претендирането на обезщетение.