Кога се предявява регресен иск ?
В практиката по застрахователни дела, след като бъде осъден застрахователят и същият плати, се открива възможността за т.на.р регресен иск. Затова в повечето случай, клиенти ни питат кога се предявява регресен иск ?
В повечето случай, нашата основна задача, е да посочим, кои са хипотезите, при които застрахователното дружество има право на регресен иск.
Случаите, в които застрахователят има право на регресно обезщетение, са изчерпателно изброени Кодекса на застраховането. Кога се предявява регресен иск ?
Съгласно разпоредбите на чл. 227 застрахователят има право на регресно обезщетение за всички суми, изплатени на пострадалото лице. Виновното лице трябва да е причинило ПТП умишлено.
Съгласно чл. 274 КЗ, застрахователят има право на регрес.
Застрахователят има право да получи платеното обезщетение от лицето, управлявало моторното превозно средство без свидетелство за управление. (чл. 274, ал. 2 КЗ)
Правото на регресен иск на застрахователя възниква при наличието на няколко предпоставки. Дали те са налице, следва да се преценява съобразно конкретните документи и доказателства.
Но, ако се приеме, че установена вина – на неправоспособен водач на МПС (причинил ПТП), застрахователят следва да е изплатил обезщетение.
Въз основа на това, за застрахователя възниква право на регресен иск – т.е.
A/ при условие, че е заплатил изцяло дължимото обезщетение на увреденото лице
Б/ Това лице може да се суброгира (встъпи) изцяло в неговите права до размера на заплатената сума и
В/ Да предяви иска срещу прекия деликвент (причинителя на вредите).
Съгласно чл. 274 ал. 2 КЗ застрахователят има право да получи платеното обезщетение от лицето, управлявало моторното превозно средство без свидетелство за управление.
Т.е. застрахователя може да предяви иск с правно основание чл. 274, ал. 2 от КЗ – регресен иск на платилия застрахователно обезщетение застраховател срещу причинителя на вредите, когато същите са причинени от лице, управляващо МПС без свидетелство за управление.
В хода на исковото производство ищецът – застраховател следва да установи наличието на валидно застрахователно правоотношение между него и застрахования, заплащане на застрахователно обезщетение, в изпълнение на задълженията по застрахователното правоотношение.
На следващо място следва бъдат установени елементите от фактическия състав на деликта -противоправно поведение, увреждане, причинна връзка между тях и вина на делинквента и размера на претърпените вреди.
Ще следва да се установи, че към датата на ПТП водачът е бил неправоспособен водач по смисъла, вложен в чл. 150 от ЗДвП за да може да приеме съда, че предявеният иск с правно основание чл. 274, ал. 2 от КЗ е основателен и доказан и да го уважи.
Уреждане на неимуществените вреди при настъпване на ПТП
Ако сте пострадал от пътно транспортно произшествие или сте наследник на починало лице, в следствие на ПТП, потърсете правна помощ от адвокат застрахователно право.
Ако Вие не сте причинили ПТП, а сте само потърпевша страна (или наследник на такава страна), Вие имате право на обезщетение.
Това обезщетение ще Ви бъде изплатено от застрахователното дружество, застраховало имуществото на виновния водач.
Дори и в случай, че виновното лице е било в нетрезво състояние – под въздействието на алкохол или след употреба на наркотични вещества, застрахователното дружество е длъжно да изплати обезщетение на пострадалата страна.
Нашите адвокати по застрахователни и транспортни дела, ще се свържат с Вас за уреждане на казуса по изплащане на дължимо застрахователно обезщетение, както и предявяване на искови претенции към застраховател за настъпили нематериални вреди,наранявания или смърт.
Регресни искове при настъпване на ПТП
Застрахователната компания има право на регресна обезщетение за неимуществени вреди при ПТП от виновния водач на МПС
Това се случва при сключена застраховка „Гражданска отговорност”, освен в следните случаи, а именно :
- Виновният водач е управлявал автомобил в нетрезво състояние, под влиянието на наркотични вещества.
- Застрахователят има право на регресно обезщетение за неимуществени вреди е когато водачът на МПС не е взел необходимите мерки за отстраняване на повреда, възникнала по време на движението.
- Извършителят, управлявал МПС, не е имало свиделство за управление, когато е причинило ПТП.
За да възникна правото на регресен иск, застрахователната компания трябва да е изплатила обезщетението за неимуществени вреди на пострадалото лице.
Преди този момент застрахователят няма право на #регресно обезщетение.
Ако имате нужда от повече информация, моля обърнете се към нас на нашите телефони : + 359 897 90 43 91 или оставете съобщение на мейл : info@lawyer-bulgaria.bg