Как се сменя името ?
Съгласно Закона за българските документи за самоличност (ЗБДС) хората да могат да променят своите имена.
Често към нас възниква въпроса Как се променят имената ?
Процедура по промяна на фамилно име се ръководи основно от Закона за гражданската регистрация.
В закона съгласно чл.9, ал.1 „името на български гражданин, роден на територията на Република България се състои от собствено, бащино и фамилно име.Как се променят имената ?
Как може да се поиска смяна на имената ?
Производството се допуска по реда на чл. 19 ЗГР в съдебно производство пред Районен съд.
Законът посочва, че при наличието на определени обстоятелства и доказателства се допуска смяна на името от страна на Районен съд.
Нужно е да бъдат представени причини и основателни документи за смяна на имената.
Съгласно Закона за гражданската регистрация имената може да бъдат променени, когато е обществено неудобно, осмиващо, опозоряващо.
Тази промяна в имената може да настъпи, ако други важни обстоятелства налагат това.
В този случай възможностите, които предлага закона обхващат всички възможни случаи за промяна в имената на физическите лица.Как се променят имената ?
В практиката си на адвокати по граждански дела, сме имали множество случаи, в които съпругата желае да промени или отпадне фамилно име, както и да бъде изменено име на дете от мъж, с когото тя вече не живее.
Важно условие за промяната на името по чл. 19 ЗГР е известност с новото име и наличието на официални документи за самоличност с тези имена.
Каква е процедурата по на имената ? 
Първото основание за промяна на имената са общоразбираеми. Това са случаите, в които името е осмиващо, опозоряващо или обществено неудобно.
Законът използва и втори критерии – „….ако други важни обстоятелства налагат това…“
Като “важни” обстоятелства могат да се приемат единствено обстоятелства за стабилитет на индивидуализация на лицата.
Удобството да ползваш определено име в друга държава е начин да се представи искането за смяна.
Какво е основанието за промяна ?
Когато важни обстоятелства налагат смяна на името, като например разминаване между имената на осиновения и осиновителя и това създава пречки при доказване връзката на осиновяването.
Преценката е на съда, той е компетентният орган, който да се произнесе дали конкретните обстоятелства са “важни” и налагат промяна на името.
Според практиката на Върховния съд трябва да се преценява за всеки конкретен случай като се изхожда от неговата специфика.
Ако едно лице е известно с различни имена в две държави и това му създава административни пречки и трудности при идентифицирането на самоличността, то тези обстоятелства трябва да се определят като важни по смисъла на цитираната разпоредба.
Когато едно лице в различни периоди от време е носило различни имена, то след навършване на пълнолетие може да избере кои от имената, с които е известно в обществото, да носи занапред.
Важни обстоятелства са налице и когато името на лицето в акта за раждане се различава от издадените впоследствие официални документи и тази разлика в името създава двойнственост в индивидуализацията на лицето и която от своя страна му създава затруднения.
Задължителна е преценката на съда в процедурата по чл. 19 ЗГР, която следва да бъде съобразена с нормите на Закона за гражданската регистрация относно образуването имената на лицето.
Процедурата започва с молба след представянето на всички необходими писмени документи
Съдебното производството, описано в чл. 19 ЗГР, по промяна на фамилно име се разглежда при условията на т.н. „бързо производство“.
След като получи заверен препис от Съдебното решение, носителят на промененото име е длъжен да го представи в общината по местоживеенето си.
Това той може да поиска също и издаване на необходими документи от страна на МВР – лична карта, паспорт или шофьорска книжка.
За допълнителни въпроси и информация,можете да се обърнете към нас за справка на тел. 0897 90 43 91 или E-mail office@lawyer-bulgaria.bg