www.lawyer-bulgaria.bg
Съдебен иск за неимуществени вреди

Изплащане на обезщетение ?

Съществени промени настъпиха по отношение на лицата, имащи право да получат застрахователно законодателство. Затова хората искат да знаят кога се плаща застрахователно обезщетение ?

При настъпване на застрахователно събитие, причинило щети на застрахованото имущество по посочените в застрахователните клаузи рискове, през периода на времетраене на застраховката, застрахователят е длъжен в определените срокове да изплати обезщетение на застрахования.

Отговорността на застрахователя в повечето случаи е до размера на действителния размер на щетите, но не повече от фиксираната застрахователна сума при сключването на застрахователния договор.

Изготвя се оценителна експертиза от вещо лице-оценител, който определя размера на щетата и служи като основание за определяне на застрахователното обезщетение.

При евентуално несъгласие с произнасянето разполагате с възможността да подадете жалба за преразглеждане (възражение) до застрахователя

Съгласно чл. 290, ал. 2 от КЗ той трябва да разгледа и отговори на жалбата ви в едномесечен срок от постъпването ѝ.

В случай на несъгласие с определения размер на застрахователното обезщетение, можете да подадете жалба до застрахователя

Жалбата следва да съдържа искане за предоставяне на фактическа и правна обосновка на определения размер, като съгласно чл. 108, ал. 6 от КЗ.

Застрахователят е длъжен да ви предостави писмена обосновка в 7-дневен срок.

Кой получава застрахователно обезщетение ?

Важна стъпка в тази насока е изменението на кръгът от лица, легитимирани да получат такова обезщетение.

Определянето на застрахователното обезщетението се извършва след като застрахованият е представил всички изискуеми документи и данни по щетата при процедури за получаване на застраховка.

При тотална загуба застрахователното обезщетение е равно на застрахователната сума на отделното имущество, според поетата отговорност от застрахователя.

За съжаление въпросът е един от най-важните, когато се касае за предявяване на претенция срещу застраховател.

Този въпрос се отнася и  до изплащане на обезщетение за смърт.

Според Кодекса за застраховането, при настъпване на застрахователното събитие,
застрахователят е длъжен да плати застрахователно обезщетение в срок,не по-дълъг от 15 дни. Кога се плаща застрахователно обезщетение ?

Именно тук започват и проблемите с изплащане на застрахователното обезщетени.

  1. Не се допуска изискване на доказателства, с които ползвателят на застрахователната услуга не може да се снабди поради съществуващи нормативни пречки
  2. Не се допуска изискване на доказателства, поради липсата на правна възможност за осигуряването им,
  3. Това се отнася и до доказателства за които може да бъде направена разумна преценка, че нямат съществено значение за установяването на основанието и размера на претенцията
  4. Не се допуска изискване на доказателства,, които целят необосновано забавяне и удължаване на процедурата по уреждане на претенцията.

Застрахователят трябва да се произнесе по претенцията ви в срок до 15 работни дни от представянето на всички доказателства по чл. 106 от КЗ.

В случай че не представите всички изискани доказателства, срокът от 15 работни дни за произнасяне на застрахователя не започва да тече.

Въпреки това, съгласно чл. 496 от КЗ, застрахователят трябва до три месеца от предявяването на претенцията да се произнесе окончателно по същата.

Следва да имате предвид, че сключването на споразумение между Вас и застрахователя не е задължително условие за изплащане на застрахователно обезщетение.

Кога се плаща застрахователно обезщетение ?

Кой получава застрахователно обезщетение ?

С Постановление № 4/1961 г. Пленумът на Върховният Съд от 1961г. законодателят се е произнесъл относно неимуществени вреди при ПТП да бъдат обезщетявани само най-близките на пострадалия

Става дума за неговите низходящи (деца), съпруг и възходящи (родители), след като се установи, че действително са претърпели вреди.

С Постановление № 5/1969 г. ПВС е признал право на обезщетение и на отглежданото, но неосиновено дете, съответно на отглеждащия го, както и на лицето, което е съжителствало на съпружески начала с починалия при непозволено увреждане.

В съдебната практика кръгът на лицата, имащи право на обезщетение за неимуществени вреди в случай на смърт, е посочен изчерпателно в Постановления на МС от 1961 и 1969г.

Върховен Касационен съд се произнесе с Тълкувателно решение относно кръгът от лицата, имащи право на застрахователно обезщетение

Това са лица, легитимирани да предявят застрахователни искове в съдебни дела.

Това даде възможност за искове срещу застрахователи за изплащане на застрахователни обезщетения при или по повод на смърт, относно техни близки роднини

Касае се за близки, загинали в пътно транспортни инциденти на пътя.Кога се плаща застрахователно обезщетение ?

Двойките без брак трябва да са с една и съща адресна регистрация поне година, за да получат обезщетение.

Застрахователите огласиха примери какво ще се полага на пострадалите и близките им при катастрофа.

Сумата на застрахователното обезщетение варира от 40 000 лв. до 60-80 000 лв. компенсация получава преживелият съпруг.

Това застрахователно обезщетение се изплаща. ако партньорът му е починал в катастрофа.

Промяната е в резултат на практика на ВКС относно лица, легитимирани да получават застрахователни обезщетения с оглед новите социални и икономически условия.

В практиката, част от загиналите са лица на висока възраст, често без наследници, които да предявят претенции по отношение на Застраховател.

Тълкувателно решение № 1/2016 г. легитимира лицата за обезщетение за неимуществени вреди дкакто и лица, създали трайна и дълбока емоционална връзка с починалия.

Това следва да е лице, което търпи от неговата смърт продължителни болки и страдания.

В тези случаи основното изискване на съда е това обезщетение  да се присъжда при реално доказани родствени връзки

Целта е да се обезщети най-близката връзка с починалия и действително претърпени от смъртта му вреди.

За допълнителна информация, се обърнете за консултация на тел. 0897 90 43 91 или mail office@lawyer-bulgaria.bg

5/5 - (45 votes)

spodelime.com