www.lawyer-bulgaria.bg
Жалба срещу прокурорско постановление

Жалба срещу прокурорско постановление

В практиката по наказателни дела все по-често се налага по една или друга причина да се изготви жалба срещу прокурорско постановление.

В наказателния процес в България, когато гражданин е пострадал от деяние, определено в НК като престъпление.

Пострадалият има право да подаде жалба до разследващите органи

С нея той сигнализира за извършеното деяние.

Проверка на прокуратурата

Въз основа на тази жалба се извършва проверка за събиране на данни и доказателства.

Жалба срещу прокурорско постановление

Жалба срещу прокурорско постановление

Ако след проверката наблюдаващият прокурор прецени, че липсват достатъчно доказателства за образуване на досъдебно производство или че престъплението се преследва по частен ред

В този момент прокурора издава Постановление за отказ от образуване на досъдебно производство

Съгласно чл. 213 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), жалбоподателят има право да обжалва това постановление

Постановлението за отказ се обжалва пред по-горестоящата прокуратура.

Жалбата трябва да бъде подадена в писмен вид, като се иска отмяна на постановлението и продължаване на проверката.

Важно е да се отбележи, че произнасянето на по-горестоящия прокурор също подлежи на самостоятелно обжалване.

Процедура за обжалване:

  1. Срок за обжалване: Жалбата срещу постановлението за отказ от образуване на досъдебно производство трябва да бъде подадена в 7-дневен срок от получаването уведомление за отказ.
  2. Компетентен орган: Жалбата се подава до по-горестоящата прокуратура, която е длъжна да разгледа случая и да се произнесе по законосъобразността и обосноваността на отказа.
  3. Съдебен контрол: Ако по-горестоящата прокуратура потвърди отказа за образуване на досъдебно производство, при определени условия, жалбоподателят има право да обжалва това решение пред съответния първоинстанционен съд.

Съдът разглежда жалбата в закрито заседание и се произнася с определение, което е окончателно.

Практически насоки:

  • Консултация с адвокат: При обжалване на прокурорско постановление е препоръчително да се консултирате с адвокат, който да изготви мотивирана жалба, като Ви представлява пред съответните органи.
  • Съдържание на жалбата: Жалбата трябва да съдържа ясно изложение на фактите, основанията за обжалване и конкретните искания на жалбоподателя.
  • Събиране на допълнителни доказателства: Ако е възможно, представете нови доказателства или факти, които не са били взети предвид при първоначалната проверка.

Обжалването на Постановление за отказ от образуване на досъдебно производство е инструмент за защита на правата на пострадалите от престъпления

Чрез него се гарантира справедливост в наказателния процес, при участие на всички заинтересовани страни.

За допълнителна информация се обърнете на тел. 0897 90 43 91 или Email : office@lawyer-bulgaria.bg 

Какво представлява жалбата срещу прокурорско постановление?

Жалбата срещу прокурорско постановление е официален писмен документ, с който пострадалият или заинтересованото лице оспорва отказа на прокуратурата да образува досъдебно производство. Тя се подава, когато лицето счита, че има достатъчно доказателства за извършено престъпление и желае по-нататъшно разследване.

Кой има право да подаде жалба срещу прокурорско постановление?

Жалбата може да бъде подадена от: Пострадалото лице (жертвата на престъплението); Законните представители на пострадалия (родители, настойници и попечители, ако е малолетен или непълнолетен); Юридически лица, ако престъплението е засегнало техните права и законни интереси.

В какъв срок трябва да се подаде жалбата?

Съгласно чл. 213 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), жалбата срещу постановлението за отказ от образуване на досъдебно производство трябва да бъде подадена в 7-дневен срок от получаване на уведомлението за отказ.

До кого се подава жалбата?

Жалбата се подава до по-горестоящата прокуратура, която е задължена да преразгледа случая и да се произнесе по законосъобразността на постановлението на наблюдаващия прокурор.

Какво може да направи жалбоподателят, ако прокуратурата потвърди отказа?

Ако по-горестоящата прокуратура потвърди отказа, жалбоподателят може да обжалва решението пред съответния първоинстанционен съд. Съдът разглежда жалбата в закрито заседание и се произнася с окончателно определение.

Какви са шансовете за успех на жалбата?

Шансовете зависят от: Наличието на достатъчно доказателства; Допуснатите процесуални нарушения от страна на прокуратурата; Аргументацията и правната обосновка на жалбата. За по-добри шансове е препоръчително да се консултирате с адвокат.

Може ли да се представят нови доказателства при обжалването?

Да. Ако жалбоподателят разполага с нови доказателства или обстоятелства, които не са били разгледани първоначално, той може да ги представи като част от жалбата. Това може да увеличи шансовете за успешен изход.

Каква е ролята на адвоката при обжалването?

Адвокатът може да: Подготви жалбата, като изложи ясни и убедителни аргументи; Анализира и събере допълнителни доказателства; Представлява жалбоподателя пред прокуратурата или съда; Защити правата и интересите на жалбоподателя в хода на процедурата. За допълнителна информация или правна помощ, свържете се с адвокат на тел. 0897 90 43 91 или Email: office@lawyer-bulgaria.bg.

5/5 - (3 votes)

споделяне на връзка