www.lawyer-bulgaria.bg
Давностните срокове CMR Конвенция ?

Давностните срокове CMR Конвенция ?

Конвенцията за договора за международен автомобилен превоз на стоки (CMR се прилага за транспорт на стоки и товари и определя давностните срокове CMR Конвенция ?

Давностните срокове CMR Конвенция ?КОНВЕНЦИЯ за договора за международен автомобилен превоз на стоки. (CMR) се прилага за всеки договор за автомобилен превоз на стоки

Този превоз е нужно да бъде извършен с превозни средства срещу заплащане. 

Тази Конвенция се прилага когато мястото на приемане на стоката и място за доставката се намират в две различни държави, от които поне една е договаряща страна.

Съществен е въпроса за давностните срокове при предявяване на искове по тази Конвенция.

Особеното тук е, че срокът е сравнително кратък – една година..

С изтичането на този давностен срок препятства изпращането на валидна претенция за възстановяване на щетите.

Същестуват ситуации, в който при писмоно изпратена рекламация до Спедитор или превозвач, срокът за предявяване на иск по ЧМР Конвенция НЕ ТЕЧЕ.

При предаването на стоката превозвачът е длъжен да провери дали товарът (броят на колетите, маркировката и номерата им) съответстват на написаното в товарителницата, както и дали опаковката на товара е във видимо добро състояние. Какви са давностните срокове ЧМР Конвенция ?

В случай на несъответствия на описания и действителния товар при видими недостатъци на опаковката, превозвачът е длъжен да впише своите възражения в товарителницата.Давностните срокове CMR Конвенция ?

Тези възражения не обвързват изпращача, ако той не ги е приел изрично с товарителницата.

При невписване на възражения от страна на превозвача се приема, че стоката и опаковката й са били в добро състояние.

Това означава, че от тук нататук отговорността за противното преминава у превозвача.

В същото време Конвенция по CMR НЕ се прилага в следните случаи:

  • при превози съгласно международни конвенции;
  • при превози на тленни останки на починали лица;
  • при транспортиране на мебели и вещи при промяна на местожителство.

При спор между страните относно наличието на валидно сключен Догоор за превоз на стоки и товари, същият се установява с т.нар. CMR Товарителница.

Тя съдържа подпис на изпращача на товара (товародателя), подпис на получателят на товара (товарополучател), като същевременно CMR Товарителница удостоверява извършването на транспорта.

Какво представляват Договора за превоз по CMR ?

Основно задължение на Превозвача при предаването на стоката е да провери дали товарът съответстват на написаното в товарителницата, както и дали опаковката на товара е във видимо добро състояние.

В случай на несъответствия на описания и действителния товар и/или при видими недостатъци на опаковката, превозвачът е длъжен да впише своите възражения в товарителницата.

Тези възражения не обвързват изпращача, ако той не ги е приел изрично с товарителницата.

Съществен момент при извършването на превоза е и отговорността на изпращача, който е длъжен да даде надлежни указания за извършването на превоз на стоката.

В случай, че Превозвачът не е направил възражения по този повод, се счита, че стоката е приета и отговорността по ЧМР конвенцията е преминала към Превозвача.

Товародателят е задължен да обезпечи товара с митнически документи.

Отговорност на превозвача

При валидно сключено Договор за превоз на товари, превозвачът носи отговорност за цялостната или частична липса или повреда на стоката от момента на приемането й за превоз.

Превозвачът е отговорен за цялостната или частична липса или повреда на стоката от момента на приемането й за превоз

Този момент се счита до този на доставянето й.

Отговорност по ЧМР Конвенция.Прекъсване на давностни срокове 

Отговорността на превозвача по ЧМР Конвенция за цялостни и частични липси е ограничена.

Тя не може да надвишава (8.33 специални единици) приблизително сума около 10 (десет) Евро за килограм.

От своя страна превозвачът дължи връщане и на заплатеното навло (сумата, заплатена за превоза на стоката), митническите и други разноски.

Изпращачът може да заплати допълнителна цена и така да обяви в товарителницата стойност на стоката, надвишаваща съответните лимити, като в такъв случай превозвачът вече носи отговорност до обявения размер.

За съжаление в повечето случай, товародателите НЕ обявяват реалната стойност на превозваната стока, нито пък изискват представянето на т.нар. Cargo застраховка, която да гарантира стойността на товара, над лимитите, посочени в ЧМР Конвенцията.

Давностните срокове CMR ?

Товарополучателят има право да направи рекламация  при явна липса или увреждане на получения товар в момента на получаването й в присъствието на превозвача.

В случай, че са налице т.нар. „скрити липси и повреди“ в 7-дневен срок от получаването на стоката.

Общата погасителна давност за иск по ЧМР Конвенцията е една година от настъпването на инцидента.

Този срок е свързан с погиването, унищожаването или изчезването на стоката.Рекламация давностен срок чмр

В случай на цялостна липса –до изтичане на тридесет дневен срок  след уговорения срок.

Писмената рекламация спира давността до деня, в който превозвачът отхвърли писмено рекламацията и върне приложените към нея документи.

В случай на частично признаване на рекламацията давността продължава да тече само за останалата част от рекламацията.

Доказването на фактите на получаване на рекламацията или на отговора и на връщане на приложените документи е в тежест на страната, която се позовава на тези факти.

Следващите рекламации със същия предмет не спират давността.

Погасен по давност иск не може да бъде предявен, дори и под формата на насрещен иск или възражение

В случай, че срок за рекламации между страните не е бил уговорен, срокът за рекламации на доставеният товар от превозвача тече давностен срок от 60 дни след като стоката е била приета за превоз.

ВАЖНО : Писмената рекламация спира давността до деня, в който превозвачът отхвърли писмено рекламацията и върне приложените към нея документи.

Погасеният по давност иск не може да бъде предявен, дори и под формата на насрещен иск или възражение.

Подсъдност при CMR Конвенция ?

Страните по превозния договор са свободни да уговорят местно компетентен съд, пред който да бъдат повдигани евентуални бъдещи спорове.

CMR Конвенцията дава освен това възможност на страните да сезират и съда на държавата, на територията на която се намира местожителството на ответника или мястото, където стоката е била приета за превоз

5/5 - (44 votes)

бутон за социални мрежи